Kierownik sekcji: Joanna Wrzesińska

                            telefon: 725 085 716


Spotkania członków i sympatyków odbywają się na Wydziale Teologicznym przy ul. Gagarina 37
w pierwszy piątek miesiąca o godz.12:00

* * *
Degustuje niepoznane

w otwartej przestrzeni szuka

oddechem karmi drzewa zagubione

z kłębiastych chmur tworzy nowe

historie z sensem

i bez

autor: Joanna Wrzesińska

================================================================================

Seniorzy TUTW wciąż aktywni, mimo wszystko!

Oto dowody.

Maria Domarecka, która aktywnie działa zarówno w sekcji malarskiej jak i poetyckiej, jak sama twierdzi, uaktywniła się w Internecie podczas pandemii. Należy do grupy poetyckiej na Facebooku pn. KLUB NIEZALEŻNYCH POETÓW - „W MAGII STROF”. Tam uczy się różnych form literackich, uczestniczy online w warsztatach, pisze wiersze i bierze udział w konkursach literackich. I to z sukcesem.! Aż 4 jej wiersze zdobyły GRAND PRIX! Zajęła też II i III miejsce, np. za wiersz „Moja ojczyzna” w konkursie poetyckim Wrzesień 1939. Brawo! Życzymy dalszych sukcesów!

czytaj więcej

Sukces poetki TUTW

Wszyscy znamy Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny „Ikar". W kwietniu miał się ukazać dwusetny, jubileuszowy numer i na tę okoliczność został rozpisany konkurs na opowiadanie pod hasłem „Gdyby wyrosły mi skrzydła”. Zainteresowanie było ogromne we wszystkich grupach wiekowych. Z przyjemnością informuję, że nasza poetka Krystyna Morawska wzięła udział w konkursie.

czytaj więcej

A może konkurs literacki?

Serdecznie witam sekcję poetycką. Teraz, kiedy wiosna jest w pełnym rozkwicie, a ranek budzi śpiewem skrzydlatych, warto zatrzymać się na chwilę. Nacieszyć słońcem, tak pięknie przenikającym przez liście. W takich okolicznościach przyrody słowa dużo więcej znaczą. Wystarczy trochę emocji i same ułożą się w wiersz. Mam więc dla Was niespodziankę, jest nią zaproszenie do udziału w konkursie literackim im. Marii Komornickiej.

czytaj więcej

Gratulacje dla sekcji poetyckiej TUTW

Po raz kolejny nasi poeci czują się usatysfakcjonowani. 28 lutego 2020 roku w Książnicy Kopernikańskiej miał miejsce finał VIII edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego „Rynna Poetycka”.

c.d. sekcja poetycka:

Organizatorami konkursu są: Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu. Początek uroczystości stanowił spektakl teatralny przygotowany przez klasę teatralną VIII LO: Mój ojciec wstępuje do strażaków - Brunona Schulza. Owacjom nie było końca. Następnie jury ogłosiło werdykt konkursu (w kilku kategoriach). Śmiało można powiedzieć o znaczącym sukcesie słuchaczy TUTW. Wyróżnienia przyznano następującym członkom sekcji poetyckiej: Annie Gabor za wiersz: Kwiat na bolące rany i Krystynie Morawskiej za wiersz: Na sztalugach. Maria Domarecka zajęła trzecie miejsce za wiersz: Słowa, a Joanna Wrzesińska - opiekun sekcji, zajęła drugie miejsce za wiersz: Pępowina. Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz bony prezentowe.  Wszystkie nagrodzone wiersze były prezentowane przez uczniów klasy teatralnej. Piękne, wzruszające przeżycie. Nie zabrakło słodkości do kawy i niekończących się rozmów, bo jak mówi Ewa Lipska: „Dobrze, że jest jeszcze taki kraj, który jest wszędzie i nazywa się Poezja”.

Tekst: Krystyna Morawska

Zdjęcia: Joanna Wrzesińska

 

Publikacja 2 marca 2020

Zapusty w Dobrzejewicach.

21 lutego 2020 roku w Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach na zaproszenie dyrektora tej placówki Mieczysława Kasprowicza miało miejsce wyjątkowe spotkanie.

c.d.sekcja poetycka:

Zawsze zastanawiałam się jak to będzie z nami, kiedy znajdziemy się na kruchej granicy wieku. Dzisiaj mogę powiedzieć, że ten czas może być dla życia znośny, a nawet całkiem przyzwoity, zwłaszcza gdy możemy mieć wpływ na duchowy rozwój lub podnieść jego jakość. Z tego powodu, nasza sekcja poetycka TUTW zrobiła kolejny krok do przodu i przygotowała program słowno-muzyczny pt. Zapusty. Nasza twórcza wrażliwość wysmażyła kilka wierszy i nowych legend o Toruniu.  Odbiorcami byli pensjonariusze DPS-u w Dobrzejewicach. Wiersze, a zwłaszcza ody do słodkich pączusiów zachwyciły. Były oklaski, uśmiechy i łezka w oku, która promieniowała dziwnym blaskiem po obu stronach. Do tego dołączyło się piękno muzyki oraz śpiewu. Grupa muzyczna K-3, współpracująca z Kamienicą Inicjatyw i nasza poetycka, udowodniła jak wielką wartością jest dzielenie się wszystkim, wspólną radością także. Niejedna z nas czuła ten ucisk w gardle. Żal było odjeżdżać, bo wszyscy mieliśmy pewien niedosyt. Więc, były obietnice, że to dopiero początek, że ogrzejemy swoje serca pięknem słowa, dźwiękiem i czynem. Nie byłoby tego spotkania, gdyby nie dyrektor placówki Mieczysław Kasprowicz. Jesteśmy wdzięczni za transport i miły poczęstunek. Specjalne podziękowania należą się grupie instrumentalno-wokalnej K-3, pod kierownictwem Stanisława Zielińskiego. Główną siłą sprawczą całego przedsięwzięcia jest kierownik Grupy Poetyckiej TUTW - pani Joanna Wrzesińska. Autorami prezentowanych wierszy i legend byli (alfabetycznie): Anna Gabor, Krystyna Morawska, Tadeusz Paprzycki, Renata Rekowska oraz Joanna Wrzesińska.

Autor tekstu - Krystyna Morawska

Autor zdjęć- Joanna Wrzesińska

 

   

Publikacja 2 marca 2020

Piszą o nas!

Drodzy Słuchacze, swego czasu pani Anna Dwojnych zwróciła się do nas o pomoc oraz udostępnienie materiałów świadczących o aktywności seniorów w TUTW. Poniżej, oprócz listu od niej, znajduje się link z tym artykułem. Zachęcam do przeczytania. Jak się okazuje, nasi poeci nieustannie budzą zainteresowanie i uznanie Gratulujemy.

KK

czytaj więcej

...I żyli długo i szczęśliwie....

W Kamienicy Inicjatyw w Toruniu odbyło się w dniu 15 stycznia interesujące spotkanie, w wyjątkowej atmosferze. Któż z nas nie ma zakodowanych w pamięci cytatów legend i baśni opowiadanych nam w dzieciństwie przez najbliższych? „Wychodź smoku! Czas, sprawa nasza!” Wołał dzielny rycerz do strasznego smoka z baśni mojego Taty opowiadanej wnuczkom.

czytaj więcej

„POPOŁUDNIE Z POEZJĄ”

15 października 2019r. w klubie Od Nowa odbyło się spotkanie członków sekcji poetyckiej TUTW z miłośnikami poezji pn. „Popołudnie z poezją”. Swoje wiersze czytali: Joanna Wrzesińska, Anna Sowa, Anna Jung, Anna Gabor, Maria Domarecka, Mariola Włodarczyk, Jolanta Grajkowska i Tadeusz Paprzycki. Poezji towarzyszyła muzyka w wykonaniu skrzypka i chórzysty TUTW Tadeusza Jędrzejewskiego. Spotkanie było ostatnim etapem projektu opracowanego przez Hannę Osińską i Mariannę Fordońską, a współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Toruniu.

czytaj więcej

Sukcesy seniorów w „Rynnie Poetyckiej”

       Finał VII edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego „Rynna Poetycka” odbył się 22 lutego w Książnicy Kopernikańskiej.

Co to za rynna i skąd się wzięła? Krakowski poeta z Piwnicy pod Baranami - Leszek Długosz, skojarzył fakt, że ogłoszenia

 w mieście umieszczane są na rynnach i uznał to za dobrą formę promocji poezji. Początkowo prowadził konkurs w Krakowie,

a następnie w 2014 roku powierzył jego organizację Zespołowi Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu.

       Literacka rywalizacja zatacza coraz szersze kręgi i skupia ciągle zwiększającą się liczbę uczestników. Dyrektor Szkoły

- Urszula Przedpełska wraz z uczniami z ogromną starannością przygotowała finał konkursu. Poeci z TUTW wystąpili w silnej

reprezentacji. Wśród honorowych gości nie zabrakło członków Zarządu. Swoich poetów z TUTW wspierała sekretarz Hanna

Osińska i skarbnik Marianna Fordońska oraz liczna grupa malarzy. Prezydenta Torunia reprezentowała Krystyna Nowakowska

przewodnicząca Rady Seniorów.

006 Rynna Poetycka 22.02.2019 Fot.Tomasz Dorawa   005 Rynna Poetycka 22.02.2019 Fot.Tomasz Dorawa

       Pierwszą część uroczystości stanowił spektakl muzyczno-poetycki przygotowany przez dwa pokolenia: młodzież Zespołu

Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO wykonywała piękny koncert instrumentalny, a słuchacze TUTW recytowali swoje

wiersze. Byli to członkowie sekcji poetyckiej: Joanna Teresa Wrzesińska - opiekun sekcji oraz Anna Jung, Gustawa Sowa

i Tadeusz Paprzycki. Była to prawdziwa uczta duchowa.

022 Rynna Poetycka 22.02.2019 Fot.Tomasz Dorawa   028 Rynna Poetycka 22.02.2019 Fot.Tomasz Dorawa

       Po jej zakończeniu, profesjonalne jury ogłosiło werdykt konkursu literackiego w kilku kategoriach. Nasze poetki odniosły

znaczący sukces. Aż trzy panie: Maria Domarecka, Anna Gabor i Anna Jung otrzymały wyróżnienia w tym ogólnopolskim

konkursie. Laureatki otrzymały dyplomy, gratulacyjne oraz upominki książkowe, a nagrodzone wiersze zostały zaprezentowane

przez uczniów wspomnianej wyżej szkoły.

Najlepsze utwory konkursowe, nagrodzone pierwszym miejscem zostały zaprezentowane przez Marię Kierzkowską, aktorkę

Teatru Wilama Horzycy. Wysłuchaliśmy ich z prawdziwym wzruszeniem i podziwem zarówno dla autorów, jak i wykonawczyni.

Na zakończenie części oficjalnej organizatorzy wręczyli podziękowania między innymi naszej koleżance Joannie Wrzesińskiej

za pomoc w organizacji „Rynny Poetyckiej”.

075 Rynna Poetycka 22.02.2019 Fot.Tomasz Dorawa   084 Rynna Poetycka 22.02.2019 Fot.Tomasz Dorawa

Zdjęcia: Tomasz Dorawa

Podczas towarzyskiego spotkania przy kawie nadal rozmawialiśmy o poezji. Maria Domarecka stwierdziła: „Moje wiersze są jak

pamiętnik. Piszę w chwilach pełnych emocji.”

 

A oto fragment nagrodzonego utworu „Młodzi Poeci”

przed konfesjonałem

duszy, na ostrzach

białych zgłosek,

kroją słowa

na miarę

bezdomnych tomików.

 

Brawo poeci!

                Henryka Piekarska

Publikacja 2 marca 2019

PODZIĘKOWANIA

Podziękowanie 2   Podziękowanie 1

Publikacja 25 lutego 2019

1
2
3