Kierownik sekcji: Joanna Wrzesińska

                            telefon: 725 085 716


Spotkania członków i sympatyków odbywają się na Wydziale Teologicznym przy ul. Gagarina 37
w pierwszy piątek miesiąca o godz.12:00

* * *
Degustuje niepoznane

w otwartej przestrzeni szuka

oddechem karmi drzewa zagubione

z kłębiastych chmur tworzy nowe

historie z sensem

i bez

autor: Joanna Wrzesińska

================================================================================

Brawo poeci!

Członkowie sekcji poetyckiej TUTW wzięli udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim RYNNA POETYCKA 2020/21 pod patronatem Leszka Długosza.

Celem konkursu jest promowanie twórczych postaw i animacja życia literackiego oraz spotkań ludzi zainteresowanych pisaniem i czytaniem poezji.

Konkurs przeznaczony jest zarówno dla młodzieży szkół podstawowych i średnich ale także dla osób dorosłych, którzy czują potrzebę wyjęcia swoich wierszy z szuflady i podzielenia się nimi oraz zawartymi w nich emocjami i refleksjami.

Uczestnik konkursu, drogą elektroniczną, przesyła do jurorów jeden, dwa lub najwyżej trzy wiersze opatrzone godłem. W mailu do organizatorów umieszcza swoje dane do kontaktu.

Jury konkursu stanowią pracownicy naukowi UMK w Toruniu oraz UKW w Bydgoszczy: Mirosław Gołuński, Mirosława Radowska – Lisak, Radosław Sioma, a także pisarz Robert Małecki.

W tej edycji konkursu jury w kategorii dorosłych nagrodziło następujące osoby:

I miejsce – Krystyna Morawska TUTW

II miejsce – Tadeusz Paprzycki TUTW

III miejsce – Maria Domarecka TUTW

Wyróżnienie otrzymała Anna Jung TUTW

Imponujące, prawda? Szczerze gratulujemy i życzymy nieustającej weny twórczej!

czytaj więcej

Zaproszenie

Nauczyciele Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu pod kierunkiem Radosławy Graczyk, przy współpracy z Książnicą Kopernikańską, organizują VIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki RYNNA POETYCKA pod patronatem Leszka Długosza.  

Zapraszamy poetów sekcji poetyckiej TUTW do udziału w konkursie. Regulamin na stronie szkoły.

Publikacja 22 stycznia 2021

Co robi poeta?

Co robi poeta? Jak to co, pisze wiersze. A poeta – senior?

Próbę odpowiedzi na to pytanie, oczywiście subiektywnie, z własnego punktu widzenia podjęła Anna Gabor, aktywna członkini sekcji poetyckiej naszego Uniwersytetu

„Co robi poeta trzeciego wieku podczas pandemii wirusa Covid-19”.

     Nawet nie stawiam znaku zapytania, bo to jest pytanie retoryczne. Albo nie odpowie nikt, albo odpowiedzi będzie więcej niż poetów, bo mowa o osobach wrażliwych, wyczulonych na piękno i współczujących cierpiącym bliźnim.

czytaj więcej

Poezja żyje!

Czasy są trudne dla osób z natury aktywnych. Sytuacja mocno ogranicza wszelki zapał i pomysły. Twórcom, poetom, udaje się jednak myśleć, przeżywać i malować lub pisać od siebie, a jednocześnie dla nas. I tak Maria Teresa Domarecka, członkini dwóch sekcji: poetyckiej i malarskiej, nie czekała na koniec pandemii. Wydała tomik poezji pod znamiennym dla niej tytułem „Na sztalugach liter”. Gratulujemy!

czytaj więcej

Seniorzy TUTW wciąż aktywni, mimo wszystko!

Oto dowody.

Maria Domarecka, która aktywnie działa zarówno w sekcji malarskiej jak i poetyckiej, jak sama twierdzi, uaktywniła się w Internecie podczas pandemii. Należy do grupy poetyckiej na Facebooku pn. KLUB NIEZALEŻNYCH POETÓW - „W MAGII STROF”. Tam uczy się różnych form literackich, uczestniczy online w warsztatach, pisze wiersze i bierze udział w konkursach literackich. I to z sukcesem.! Aż 4 jej wiersze zdobyły GRAND PRIX! Zajęła też II i III miejsce, np. za wiersz „Moja ojczyzna” w konkursie poetyckim Wrzesień 1939. Brawo! Życzymy dalszych sukcesów!

czytaj więcej

Sukces poetki TUTW

Wszyscy znamy Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny „Ikar". W kwietniu miał się ukazać dwusetny, jubileuszowy numer i na tę okoliczność został rozpisany konkurs na opowiadanie pod hasłem „Gdyby wyrosły mi skrzydła”. Zainteresowanie było ogromne we wszystkich grupach wiekowych. Z przyjemnością informuję, że nasza poetka Krystyna Morawska wzięła udział w konkursie.

czytaj więcej

A może konkurs literacki?

Serdecznie witam sekcję poetycką. Teraz, kiedy wiosna jest w pełnym rozkwicie, a ranek budzi śpiewem skrzydlatych, warto zatrzymać się na chwilę. Nacieszyć słońcem, tak pięknie przenikającym przez liście. W takich okolicznościach przyrody słowa dużo więcej znaczą. Wystarczy trochę emocji i same ułożą się w wiersz. Mam więc dla Was niespodziankę, jest nią zaproszenie do udziału w konkursie literackim im. Marii Komornickiej.

czytaj więcej

Gratulacje dla sekcji poetyckiej TUTW

Po raz kolejny nasi poeci czują się usatysfakcjonowani. 28 lutego 2020 roku w Książnicy Kopernikańskiej miał miejsce finał VIII edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego „Rynna Poetycka”.

c.d. sekcja poetycka:

Organizatorami konkursu są: Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu. Początek uroczystości stanowił spektakl teatralny przygotowany przez klasę teatralną VIII LO: Mój ojciec wstępuje do strażaków - Brunona Schulza. Owacjom nie było końca. Następnie jury ogłosiło werdykt konkursu (w kilku kategoriach). Śmiało można powiedzieć o znaczącym sukcesie słuchaczy TUTW. Wyróżnienia przyznano następującym członkom sekcji poetyckiej: Annie Gabor za wiersz: Kwiat na bolące rany i Krystynie Morawskiej za wiersz: Na sztalugach. Maria Domarecka zajęła trzecie miejsce za wiersz: Słowa, a Joanna Wrzesińska - opiekun sekcji, zajęła drugie miejsce za wiersz: Pępowina. Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz bony prezentowe.  Wszystkie nagrodzone wiersze były prezentowane przez uczniów klasy teatralnej. Piękne, wzruszające przeżycie. Nie zabrakło słodkości do kawy i niekończących się rozmów, bo jak mówi Ewa Lipska: „Dobrze, że jest jeszcze taki kraj, który jest wszędzie i nazywa się Poezja”.

Tekst: Krystyna Morawska

Zdjęcia: Joanna Wrzesińska

 

Publikacja 2 marca 2020

Zapusty w Dobrzejewicach.

21 lutego 2020 roku w Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach na zaproszenie dyrektora tej placówki Mieczysława Kasprowicza miało miejsce wyjątkowe spotkanie.

c.d.sekcja poetycka:

Zawsze zastanawiałam się jak to będzie z nami, kiedy znajdziemy się na kruchej granicy wieku. Dzisiaj mogę powiedzieć, że ten czas może być dla życia znośny, a nawet całkiem przyzwoity, zwłaszcza gdy możemy mieć wpływ na duchowy rozwój lub podnieść jego jakość. Z tego powodu, nasza sekcja poetycka TUTW zrobiła kolejny krok do przodu i przygotowała program słowno-muzyczny pt. Zapusty. Nasza twórcza wrażliwość wysmażyła kilka wierszy i nowych legend o Toruniu.  Odbiorcami byli pensjonariusze DPS-u w Dobrzejewicach. Wiersze, a zwłaszcza ody do słodkich pączusiów zachwyciły. Były oklaski, uśmiechy i łezka w oku, która promieniowała dziwnym blaskiem po obu stronach. Do tego dołączyło się piękno muzyki oraz śpiewu. Grupa muzyczna K-3, współpracująca z Kamienicą Inicjatyw i nasza poetycka, udowodniła jak wielką wartością jest dzielenie się wszystkim, wspólną radością także. Niejedna z nas czuła ten ucisk w gardle. Żal było odjeżdżać, bo wszyscy mieliśmy pewien niedosyt. Więc, były obietnice, że to dopiero początek, że ogrzejemy swoje serca pięknem słowa, dźwiękiem i czynem. Nie byłoby tego spotkania, gdyby nie dyrektor placówki Mieczysław Kasprowicz. Jesteśmy wdzięczni za transport i miły poczęstunek. Specjalne podziękowania należą się grupie instrumentalno-wokalnej K-3, pod kierownictwem Stanisława Zielińskiego. Główną siłą sprawczą całego przedsięwzięcia jest kierownik Grupy Poetyckiej TUTW - pani Joanna Wrzesińska. Autorami prezentowanych wierszy i legend byli (alfabetycznie): Anna Gabor, Krystyna Morawska, Tadeusz Paprzycki, Renata Rekowska oraz Joanna Wrzesińska.

Autor tekstu - Krystyna Morawska

Autor zdjęć- Joanna Wrzesińska

 

   

Publikacja 2 marca 2020

Piszą o nas!

Drodzy Słuchacze, swego czasu pani Anna Dwojnych zwróciła się do nas o pomoc oraz udostępnienie materiałów świadczących o aktywności seniorów w TUTW. Poniżej, oprócz listu od niej, znajduje się link z tym artykułem. Zachęcam do przeczytania. Jak się okazuje, nasi poeci nieustannie budzą zainteresowanie i uznanie Gratulujemy.

KK

czytaj więcej

1
2
3