Zaproszenie na wakacyjne koncerty

Drodzy Słuchacze TUTW,

w dniach od 20 czerwca do 4 września 2021 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna organizuje 25. Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura", którego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach Torunia. Projekt składa się z 21 wydarzeń, w tym: koncertów symfonicznych, kameralnych, recitali, projekcji filmowych oraz wystawy zdjęć. Festiwal realizowany będzie m.in. w: CKK Jordanki, Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, Kinie Centrum, Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościele św. Jakuba, Hotelu Filmar, na Dziedzińcu Ratusza oraz na scenie na Rynku Staromiejskim. Zaproszeni goście to muzycy najwyższej klasy, muzycy młodego pokolenia oraz studenci uczelni muzycznych.

czytaj więcej

Pilny komunikat

UWAGA!

Z POWODU POWAŻNEJ CHOROBY CZŁONKA ZARZĄDU DYŻURY W BIURZE TUTW przy ul. Gagarina 37 zostały odwołane w dniach od 16 czerwca (środa) do 23 czerwca (środa).

Przepraszamy. Zarząd TUTW

Publikacja 15 czerwca 2021

Letnia galeria obrazów

     Drodzy Malarze, Słuchacze TUTW, zgodnie z zapowiedzą proponujemy umieszczenie Waszych prac na stronie www.tutw.org pod nazwą LETNIA GALERIA OBRAZÓW. Mam nadzieję, że będą to obrazy nowe, niedawno powstałe.

Zapraszamy i czekamy na Wasze prace.

Dbając o jakość i efekt prezentacji podajemy warunki zamieszczenia fotografii na stronie.

Do przysłanych prac proszę dołączyć podpisy wg wzoru:

 • imię i nazwisko
 • tytuł pracy – jeżeli jest
 • wielkość (bez ramy) – jeżeli jest (np. 50x70)
 • technika – olej, akryl, węgiel, pastela lub technika własna
 • rok powstania
 • jeżeli jest informacja, że praca jest inspirowana inną pracą, to też proszę to podać (np. „Starszy pan wg Rembrandta”)

         PRZYKŁAD: Jan Kowalski, portret mężczyzny, 50x70, technika własna, 2021, wg „Autoportret” Leona Wyczółkowskiego

Powyższe warunki podane zostały przez: Wojciecha Ociesę, artystę malarza, prowadzącego zajęcia sekcji plastycznej.

Ale fotografia powinna mieć:

 • dobrą ostrość (ostrości nie można już poprawić)
 • format 3 x 4 (lub 9 x 16 - ale te będą mniejsze na stronie)
 • minimum 1 Mb
 • być skadrowana prosto (po ewentualnej korekcie może zostać zbyt przycięta)
 • obrazy oprawione za szybą i tak sfotografowane nie nadają się do poprawek i tym samym do wykorzystania na stronie TUTW

Warunki techniczne, jakie musi spełnić zdjęcie zostały przekazane przez Wojciecha Buss, Członka Zarządu TUTW, zamieszczającego materiały na stronie www.tutw.org

Od siebie dodam, że należy te zdjęcia przesyłać na adres wojbuss@wp.eu najpóźniej do 25 czerwca br.

KK

Publikacja 13 czerwca 2021

Nowe oblicze teatru Szekspira

Kto nie był na spotkaniu w parku rzeźb i w amfiteatrze Baja Pomorskiego w środę 9 czerwca wieczorem może żałować. Przemówił do nas sam Szekspir, którego maska magicznie podświetlona przykuwała uwagę widzów i słuchaczy. Wielki twórca teatru opowiadał o swoim życiu, epoce, w której żył i dziełach. Potem, przy dźwiękach renesansowej muzyki widzowie spacerkiem udali się na spotkania z kolejnymi postaciami literackimi i mitycznymi, które mówiły do nas, żartem lub całkiem serio. Magia dźwięków, ruchu oryginalnych rzeźb i kolorowych świateł działa bezbłędnie na wyobraźnię widzów. 40 minut w świecie wykreowanym przez artystów szybko mija. Zachęcam do przeżycia tego oryginalnego spektaklu podczas wieczornego (zawsze o 21.00) spaceru w parku Baja.

  

  

   

Publikacja 11 czerwca 2021

Zaproszenia
 1. Dyrektor teatru Baj Pomorski zaprasza w środę, 9 czerwca o godz. 21.00 na wieczorną prezentację multimedialną światło i dźwięk plenerowej Sceny Szekspirowskiej, na którą składają się: Park Rzeźb, Teatr Elżbietański oraz Mechaniczny Teatr Balkonowy. Teatr Elżbietański wzorowany jest na londyńskim The Globe. Nie jest to co prawda rotunda, ale konstrukcja nawiązuje do galeonu, na którego trzech masztach wsparty jest rozsuwany dach. Atmosferą sztuk najsłynniejszego dramaturga w historii przesycony jest cały przylegający do Baja teren. Stanęły tam multimedialne rzeźby nawiązujące do postaci z dramatów Szekspira, a także do mitologii; Spacerując między drzewami, spotkamy Puka, Podszewkę, Centaura, Feniksa i Jednorożca. Centralnym punktem instalacji jest wielka maska z twarzą Szekspira. Postaci co jakiś czas ożywają i opowiadają o sobie w towarzystwie muzyki. Całość uzupełnia ruchomy teatr na balkonie Baja, odnoszący się do polskiej kultury ludowej, pór roku i historii Torunia; wstęp wolny
  .
 2. Kurator kina w Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na spotkania w ramach cyklu "Kino dla Seniora":

 

- w środę, 9 czerwca, godz. 12.00 na pokaz filmu "Pojedynek na głosy"; bilety w cenie 10 zł, przed filmem prelekcja, po filmie dyskusja; prowadzenie dr Radosław Osiński
.
Więcej informacji:  https://csw.torun.pl/bez-kategorii/kino-dla-seniora-35349/
.
- w sobotę, 12 czerwca, godz. 16.00, przegląd filmów o twórczości Bronisława Wojciecha Linkego i spotkanie z Urszulą Dubowską - dziennikarką TVP Kultura, reżyserką i scenarzystką; wstęp wolny
.
Więcej informacji: https://csw.torun.pl/bez-kategorii/przeglad-filmow-o-tworczosci-bronislawa-wojciecha-linkego-35354/

Publikacja 8 czerwca 2021

Prośba doktorantki WNS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Szanowni Państwo,
jestem doktorantką na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Moje zainteresowania badawcze oscylują wokół zagadnień aktywizacji Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
.
Moje badania obejmują m.in. kwestionariusz ankiety skierowany do Słuchaczy, o wypełnienie którego proszę.
.
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną ankieta została przygotowana jako formularz Google. Przesyłam link:
.
Z wyrazami szacunku
Klaudia Maksim-Dąbrowska
.
Publikacja 30 maja 2021
KONKURS w WOAK-u

Szanowni Państwo,
do 20 maja przyjmujemy zgłoszenia na konkurs fotograficzny "Science fiction", który organizujemy w ramach Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu. W załączeniu przesyłam krótką informację o konkursie i miniaturę plakatu. Regulamin i formularz zgłoszeniowy jest na naszej stronie internetowej:  https://woak.torun.pl/event/katar-fotografia-2021/

Publikacja 13 maja 2021

Najbliższe spotkania
 • Już 12 maja w środę o godz. 16.00 w ramach sekcji dyskusyjnej odbędzie się spotkanie z panem Rafałem Grabowskim z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej Uniwersytetu Humanistyczno - Społecznego w Warszawie na temat: „Komunikacja w codziennym życiu, dlaczego trudno się nam czasem dogadać”

Uwaga! Spotykamy się oczywiście na platformie Teams.

Tym, którzy pierwszy raz przyłączą się do nas przypominamy, że instrukcja łączenia znajduje się w publikacji z 19 kwietnia na naszej stronie.

 • Natomiast 17 maja, w poniedziałek o 16.00 dr Marta Małecka z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu przedstawi wykład na temat seksualności osób dorosłych
 • dr Marta Małecka jest menedżerem kierunku pedagogika na studiach licencjackich i magisterskich na WSB, doktorem nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, absolwentką seksuologii klinicznej; zajmuje się opiniowaniem, edukacją i terapią przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Drodzy Słuchacze, zwróćcie, proszę, uwagę na fakt, że spotkania odbywają się w dniach i godzinach tradycyjnie przez nas zarezerwowanych dla wykładów akademickich oraz sekcji dyskusyjnej – cdn.

Do zobaczenia!

Zarząd TUTW

Publikacja 9 maja 2021

PILNE !

Drodzy Słuchacze,

przystępujemy do weryfikacji listy członków TUTW. Chcemy wiedzieć jakie spustoszenia poczyniła pandemia w naszych szeregach. Apelujemy o uzupełnianie składek. Są tacy, którzy zalegają od czterech semestrów. W związku z tym, zmuszeni będziemy wykreślić te osoby, zgodnie zresztą ze Statutem TUTW (par. 11, 12, 13). Zrobimy to po 15 czerwca, ale postaramy się z każdym z Państwa przedtem nawiązać kontakt.

Prosimy, nie zapominajcie o tym obowiązku statutowym. Zachęcamy do aktywności online. Platforma działa. Zaglądajcie na naszą stronę. Nauczmy się aktywności na odległość. To nie jest trudne. Przekonajcie się! Inaczej na razie nie możemy działać.

Zarząd TUTW

Publikacja 9 maja 2021

Pierwszy wykład online

Drogi Słuchaczu, szkoda, że Cię z nami nie było!

Od pewnego czasu robimy wszystko, żebyśmy mogli spotykać się na wykładach online. W żmudny i pracochłonny proces przygotowań zaangażowała się nasza Prezes dr Anna Pluskota oraz włączyły się koleżanki z Zarządu i Joasia Majerska, nasza księgowa. Kilka tygodni temu zainicjowaliśmy pierwsze spotkanie dla Zarządu i Przyjaciół. To była próba. Powiodła się. A dzisiaj, 26 kwietnia 2021 odbył się pierwszy (tradycyjnie poniedziałkowy o godz. 16.00), wykład online.

czytaj więcej

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10