Wolontariat w roku 2015/2016

Koniec roku akademickiego 2015/16 nie oznaczał przerwy w pracy wolontariuszy na rzecz mieszkańców miasta.
Dzień Dziecka w Centrum Sztuki Współczesnej był kolejną okazją dla 7 wolontariuszy  do pracy na rzecz społeczności lokalnej. 
Opieka nad dużą grupą radosnych dzieci była nie lada wyzwaniem, ale wiedza, umiejętności i życiowe doświadczenie seniorów pomogły organizatorom w sprawnym przeprowadzeniu imprezy.

Rada Seniorów  Miasta Torunia zaprosiła naszych niezawodnych wolontariuszy do pomocy w pracach związanych z przygotowaniem i przebiegiem drugiej toruńskiej SENIORIADY JESTEM 2016, która odbyła  się w dniu 19 czerwca 2016r. w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu.  Do prac aktywnie  włączyła się grupa 16 wolontariuszy. Większość członków naszej sekcji  była również obecna podczas bogatej, inspirującej, pięknej i radosnej imprezy, którą w większości zorganizowały nasze koleżanki pełniące kluczowe funkcje w Radzie.

Grupa pięciu wolontariuszek podjęła bardzo trudne zadanie towarzyszenia chorym na Oddziale „Śpiochów” w Toruńskim Hospicjum Światło. Po odbyciu stosownego przeszkolenia odwiedzają chorych, mówią do nich, czytają książki, wychodzą na spacer, uczestniczą w zajęciach organizowanych dla chorych, ich rodzin i wolontariuszy. Zorganizowały bibliotekę, której zbiory będą  służyły całej społeczności  i stanie się ona miejscem, gdzie będą rodziły się pomysły na organizowanie imprez czytelniczych, które będą pomagały chorym w śpiączce w powrotach do naszego świata. 

Trzy sierpniowe dni  4,5 i 6 sierpnia to czas współpracy 15 wolontariuszy z Toruńską Agendą Kulturalną  podczas  VII  Festiwal Piosenki  i Ballady Filmowej. Jak zawsze naszym zadaniem była troska o widza i obiekty czyli Baj Pomorski i CKK Jordanki.  Był to dla nas też  czas uczestniczenia w koncertach, spotkaniach teatralnych, przeglądach  oraz spotkaniach z ludźmi, których znamy z ekranów kin i telewizorów.

Kolejny raz mieliśmy przyjemność pracować z pracownikami Agendy podczas  Międzynarodowego Festiwalu  Światła  8 Bella Skyway Festiwal, który odbył się w Toruniu  w dniach 23-28 sierpnia. Naszym zadaniem była opieka nad instalacjami, wspieranie działań promocyjnych poprzez  rozdawanie materiałów informacyjnych, informowanie o miejscach, obiektach  i wydarzeniach tego świetlnego wszechświata w jaki zamienił się Toruń. Oprócz możliwości cieszenia się nocnymi iluminacjami mieliśmy możliwość znaleźć się  w tłumie radosnych ludzi i nawiązywać kolejne relacje  międzypokoleniowe. organizatorzy imprezy  uznali, że podczas wykonywania świadczeń wykazaliśmy się aktywnością, zaangażowaniem i samodzielnością działania, oraz że wzorowo i rzetelnie wywiązywaliśmy się
ze wszystkich poleconych obowiązków.                                                                   

           .Bella Skyway Festiwal

23 i 24 wrzesień to zbiórka żywności dla potrzebujących dzieci podczas akcji PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM przy której pracowało 12 wolontariuszy. Po pracowitej przerwie wakacyjnej rozpoczęliśmy nowy rok akademicki 2016/17.  6 października podczas Konkursu Plastycznego „Kolorowy  trzeci  wiek” organizowanego po raz kolejny przez TUTW  sześcioro wolontariuszy włączyło się do prac gwarantujących sprawniejszy przebieg imprezy.

Już od wielu lat nasi wolontariusze pracują podczas Międzynarodowego FestiwaluTOFIFEST. Tak też było w tym roku. Czternasty Międzynarodowy Festiwal odbył się w dniach 15-23 października. Hasło przewodnie festiwalu to „Manifest wolności”. Pracowaliśmy przy obsłudze widzów.  Byliśmy opiekunami  pomieszczeń, w których  wyświetlano filmy, gdzie odbywały się spotkania z reżyserami, scenarzystami  i aktorami. Zbieraliśmy i posumowaliśmy karty do głosowania licznych konkursów.
Współpraca z Fundacją Biuro Kultury daje nam wiele satysfakcji. Mamy okazję uczestniczyć  w ważnym wydarzeniu kulturalnym, obejrzeć wiele filmów światowego niepokornego kina oraz poznać ich twórców. Miła, serdeczna i życzliwa atmosfera stworzona przez organizatorów oraz słowa uznania  powodowały, że czujemy się potrzebni. Powodują  to słowa uznania od organizatorów „Nasza mała Tofikowa ekipa nie zorganizowałaby tak wielkiego wydarzenia gdyby nie Wy, za co chcemy podziękować z całego serca! Dziękujemy za czuwanie nad seansami, udzielanie informacji, chęć do pomocy i zaangażowanie. Jest nam niezmiernie miło, że zechcieliście tworzyć ten Festiwal razem z nami. Mamy nadzieję, że w tym samym składzie spotkamy się za rok, bo razem stworzyliśmy wspaniałą Tofifestową rodzinę”.

            Tofifest

Możliwość uczestniczenia w ważnym wydarzeniu kulturalnym umożliwiła nam Toruńska Agenda Kulturalna zapraszając do pracy podczas  Czwartego  Festiwalu  Sztuki Faktu, który odbył się w naszym mieście w dniach 03-05 listopada. Społeczeństwa buntu – drogi do wolności to idea przewodnia konkursu.   Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie nabyte wcześniej aby  zadbać o odpowiednią  opiekę nad widzami i obiektami. Była to też niepowtarzalna okazja dla nas obejrzenia reportaży, filmów dokumentalnych i fabularnych oraz  uczestniczenia w spotkaniach z reporterami, dokumentalistami, reżyserami,  ludźmi  kultury i mediów. Współpraca z młodymi, kulturalnymi, życzliwymi i kompetentnymi pracownikami Agendy była dla nas prawdziwą przyjemnością i ważnym doświadczeniem. Dziękujemy za miłe nam słowa od organizatorów: „Serdecznie dziękujemy za pomoc przy Festiwalu Sztuki Faktu. Państwa zaangażowanie i pomoc były nie do przecenienia.”
Stanisława Zielińska

Publikacja 19 listopada  2016