Toruń dawny i dzisiejszy

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu można oglądać prace malarskie Urszuli Macak pn. „Toruń dawny i dzisiejszy”. Są one efektem projektu zrealizowanego i sfinansowanego w ramach Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury.

Wystawa idealnie wpisuje się w obchody 550. urodzin Wielkiego Torunianina.

Zaprezentowane prace malarskie przedstawiają wybrane fragmenty miasta i budowli gotyckich Torunia z czasów Mikołaja Kopernika i te same miejsca i budowle przedstawione współcześnie. Możemy porównać Rynek Staromiejski, Krzywą Wieżę, Dom Kopernika i wiele, wiele innych budowli i miejsc XV-wiecznego Torunia. Są także portrety Wielkiego astronoma z różnych okresów Jego życia i działalności. Obrazy wykonano techniką akwarelową i malowania kawą. Dzięki zastosowaniu tej drugiej techniki mamy wrażenie oglądania fotografii wykonanych w sepii.

Urszula Macak jest dwukrotną stypendystką Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Swoje prace malarskie prezentowała na licznych wystawach i konkursach plastycznych zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

Malarstwo jest Jej wielką pasją. Od wczesnego dzieciństwa, za pomocą pędzla i farb,  wyraża swoje odczucia i wrażliwość na piękno otaczającego świata. Najchętniej maluje pejzaże, kwiaty, ptaki i zwierzęta domowe, a ostatnio fascynuje Ją architektura Torunia. Urszula Macak stosuje różne techniki malarskie, jak akwarela, olej, akryl, pastele, techniki mieszane, od niedawna stosuje technikę malowania kawą.

Po przejściu na emeryturę doskonali swoje umiejętności, poznaje nowe techniki malarskie uczestnicząc między innymi w zajęciach sekcji plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wystawa w Muzeum Etnograficznym potrwa do 27 lipca b.r.

Poleca,

Hanna Osińska                                                                                                                         Fot. Wojtek Buss

       

  

     

  

     

  

  

Publikacja 29 czerwca 2023