Projekt BABCIA

W ramach integracji pokoleń grupa 12 wolontariuszek TUTW wzięła udział w projekcie BABCIA.
Inicjatorami tegoż wydarzenia była czwórka studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Myśl przewodnią stanowiło pozyskanie od osób z grupy wiekowej 55+ ciekawych i prostych w wykonaniu przepisów kulinarnych. Wybrane miały trafić na strony planowanego Artystycznego Kalendarza Kulinarnego na 2016r.
Od 28 kwietnia 2015r. spotykaliśmy się w Domu Kultury przy ul. Sienkiewicz na Bydgoskim Przedmieściu.
Na pierwszym spotkaniu informacyjnym byłyśmy trochę zaskoczone pomysłem, ale pełne dobrych chęci po tygodniu doręczyłyśmy swoje propozycje. Podczas kolejnych spotkań wspominałyśmy różne smaczki a także trudności jakie sprawiały nam kartkowe ograniczenia i kolejkowe perypetie zupełnie obce dzisiejszym pokoleniom.
Trzeba przyznać, że z perspektywy czasu przybrały one niemal komediowy charakter i ubawiłyśmy się tymi opowieściami. 
Lekkim zaskoczeniem okazała się sesja fotograficzna, ponieważ przepisy umieszczone na stronach poszczególnych miesięcy kalendarza miały mieć swoje buźki. Znów zabawa była przednia, bo choć modelki leciwe zamieniały się w nastolatki i starały się pięknie zaprezentować na zdjęciu.


Promocja kalendarza z przepisami i naszymi podobiznami  odbyła się w dniu 13 czerwca 2015r. podczas Święta Bydgoskiego Przedmieścia. Uczestniczki przedsięwzięcia zostały obdarowane wykonanymi przez studentów pięknymi kalendarzami. Poszczególne kartki miesięcy przyczepiono na lince, co dało pełen obraz prezentacji. Natomiast na stoiskach serwowano do degustacji dla gości czyli społeczności miasta słodkości upieczone przez młodzież i seniorki a proponowane na stronach wydawnictwa. Wszystko było bardzo smaczne o czym świadczył fakt , że nawet palce oblizywano, a niektórzy nie omieszkali skorzystać z przepisów. 
Jesteśmy mile zaskoczone, jak poważnie i profesjonalnie czteroosobowy zespół studentów podszedł do tematu.
Pełen szacunek dla trudu jaki młodzież włożyła w przygotowanie babcinych propozycji. Poczułyśmy się bardzo usatysfakcjonowane współpracą przy realizacji projektu. Sądzimy, że pomysłodawcy otrzymali wysoką ocenę od swoich promotorów. 
Wydany Artystyczny Kalendarz Kulinarny na 2016 rok  jest przykładem możliwej i pięknej współpracy międzypokoleniowej.
Uczestniczka projektu Teresa Grzybowska

projekt babcia 1  projekt babcia 2

 
Publikacja 10 września 2015