Piękny Lwów i przyjazne Szawle.

Relacja z wyjazdów delegacji TUTW na uroczystości na Ukrainę i Litwę.

Rok 2019, czyli rok naszego okrągłego jubileuszu, obfituje w ważne i doniosłe wydarzenia. Pierwsza jego połowa upłynęła szybko i niezwykle pracowicie, bowiem przygotowywaliśmy się do zorganizowania naszego jubileuszu. Po krótkim wypoczynku, mimo wakacji, podjęliśmy się zadania zorganizowania wyjazdów do Lwowa oraz Szawle.

 Zostaliśmy wcześniej zaproszeni do wzięcia udziału w uroczystości 25-lecia założenia Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Lwowie w dniach 19-21 września br. Organizatorzy zaprosili do wspólnego świętowania także inne polskie UTW zarówno z Polski jak i Litwy oraz Białorusi.  

Nasza 45. osobowa delegacja wyruszyła do Lwowa ochoczo przygotowując przedtem zarówno prezenty, nota bene bardzo „toruńskie”, jak i wystąpienie, które miało pokazać nasze ambicje i osiągnięcia, czyli program, czasopismo „Trzecią Młodość” oraz tomik wierszy poetów TUTW.

Gospodarze zadbali o stronę duchową oraz patriotyczną, czyli mszę św. w Katedrze Lwowskiej i zorganizowane – z przewodnikami – zwiedzanie cmentarza Orląt Lwowskich połączone ze składaniem kwiatów, opowieściami o historii tego miejsca, a także zwiedzanie całego cmentarza na Łyczakowie, na którym, jak wiadomo, spoczywa wielu polskich patriotów, artystów, pisarzy i wybitnych naukowców.

My zadbaliśmy także o strawę duchową, bowiem skorzystaliśmy z okazji obejrzenia spektaklu baletowego w słynnej i przepięknej Operze Lwowskiej – „Don Kichot”. To naprawdę było wielkie przeżycie. Poziom artystyczny spektaklu był oszałamiający.

Szkoda tylko, że przejazd przez granicę z Polską, czyli z Unią Europejską musiała być okupiona długim, bo ponad trzygodzinnym czekaniem i wnikliwym sprawdzaniem naszych dokumentów i bagaży.

 Wyjazd do Szawle nastąpił w następnym tygodniu. Tam zostaliśmy zaproszeni przez naszych przyjaciół z UTW, którzy gościli u nas rok wcześniej oraz brali udział w naszym czerwcowym jubileuszu. Tym razem oni obchodzili 20-lecie swojej działalności, a więc chcieli cieszyć się swoimi osiągnięciami razem z nami. Miało to miejsce w dniach 27-28 września.

Zamieszkaliśmy w bardzo ładnym, niedużym hoteliku i od razu poczuliśmy się jak w Europie. Tu już posługują się walutą euro. Po krótkim i serdecznym powitaniu umówiliśmy się na następny dzień, aby zgrabnie włączyć się w uroczystości jubileuszowe. Gospodarze zawieźli nas do Biblioteki im. Pawiłasa Wyszinskiego Aušros, gdzie już za chwilę zaczęła się Międzynarodowa Konferencja zatytułowana „Działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku i perspektywy ich rozwoju” z okazji obchodów dwudziestolecia działalności UTW w Szawlach. Wystąpili m.in. mer miasta, władze UTW z rektorem Stanislovasem Algimantasem Baublysem oraz prorektorem Vaclovasem Vingrasem na czele. Wśród wystąpień zaproszonych UTW byliśmy i my, a więc mieliśmy okazję i szansę opowiedzieć o naszym programie, osiągnięciach i rozwoju. Wszystkie wystąpienia, także i nasze było tłumaczone synchronicznie. Na sali panowało szczere zainteresowanie, a wielu słuchaczy robiło notatki. Myślę, że zaprezentowaliśmy się bardzo dobrze. Na koniec miały miejsce gratulacje, podziękowania i wymiana pamiątkowych prezentów. My przekazaliśmy na ręce organizatorów suweniry w postaci astrolabium Kopernika, pierników, którymi obdarowaliśmy uczestników konferencji oraz oczywiście naszych programów – zeszytów, które wzbudziły duże zainteresowanie, a także egzemplarzy „Trzeciej Młodości” oraz tomików poezji.

Tu należy wspomnieć, że nasza delegacja składała się z 12 osób w tym 3 osób reprezentujących Departament Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego z jego Dyrektorką, Krystyną Żejmo-Wysocką. Dziękujemy za wsparcie finansowe i niekłamaną przyjaźń tego urzędu.

Po konferencji zwiedzaliśmy miasto i słuchaliśmy jego historii. Szawle jest trzecim, co do wielkości miastem na Litwie, ale niestety mieszka w nim coraz mniej ludzi. To wyraźnie jest problem Litwy. Jest piękne, zadbane i w dużej mierze nowoczesne. Pojechaliśmy także na oddaloną kilka kilometrów od miasta Górę Krzyży, która jest miejscem niezwykłym, budzi refleksje nad ludzkim losem i na pewno robi wrażenie. (patrz zdjęcia w Zakładce: GALERIA)

Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na wspólną kolację. Było bardzo smacznie i naprawdę miło. Trudno nam było się rozstać, bo mimo bariery językowej – litewski nie jest łatwy, ratowaliśmy się (oprócz pomocy tłumacza) językiem rosyjskim – zaprzyjaźniliśmy się serdecznie. Wierzę, że to nie było nasze ostatnie spotkanie.

Biuru Vostok Travel dziękujemy za bezpieczne, sprawne i komfortowe podróżowanie.

Krystyna Kuras, wiceprezes ds. programowych TUTW

Publikacja 23 października 2019