Historia TUTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Toruniu powstał dzięki inicjatywie grupy ludzi rozumiejących znaczenie tej instytucji dla środowiska osób starszych. Mgr Bogumiła Szyplińska, ówczesna zastępca dyrektora Wojewódzkiego Zespołu Opieki Społecznej w Toruniu, mgr Krystyna Szot oraz mgr Mirosław Kilian to osoby, które przekonały ówczesne władze do idei powstania Uniwersytetu, doprowadziły do powołania grupy inicjatywnej, wpisania Uniwersytetu do rejestru stowarzyszeń oraz zarejestrowania go przez sąd.
Intensywne przygotowania do realizacji pomysłu utworzenia w Toruniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku podjęto z początkiem 1987 roku. Udział w Międzynarodowym Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie w 1987 roku oraz w Ogólnopolskim Zjeździe UTW w Lublinie w 1988 roku, kontakty z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie oraz z Łódzkim UTW doprowadziły grupę inicjatorów w czerwcu 1988 roku do rozmowy z prof. dr hab. Janem Głuchowskim, prorektorem UMK, na temat powstania w Toruniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W październiku tego samego roku doszło do spotkania przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Służby Zdrowia i Opieki Społecznej, Medycznego Studium Zawodowego oraz Spółdzielni Inwalidów im. Kilińskiego, którego efektem było uchwalenie wniosku o powstaniu TUTW oraz uzgodnienie projektu statutu. Wniosek ten wpłynął do Urzędu Wojewódzkiego i w dniu 16 listopada 1988 roku Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku został wpisany do rejestru stowarzyszeń i związków Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu.
W lutym 1989 roku zawarto porozumienie o współpracy między UMK i Toruńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, a dr hab. Andrzej Kaleta z Katedry Socjologii został powołany na pełnomocnika ds. współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Toruńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Pierwsze Walne Zebranie Członków odbyło się 6 kwietnia 1989 roku i właśnie ta data wyznacza początek działalności Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W tym historycznym Walnym Zebraniu odbywającym się w Bibliotece Głównej UMK uczestniczyło 64 członków stowarzyszenia, a wykład inauguracyjny pt. „Uniwersytety trzeciego wieku potrzebą naszych czasów” wygłosiła prof. Halina Szwarc, propagatorka idei UTW w Polsce i założycielka pierwszego polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warszawie.
Na pierwszym Walnym Zebraniu Członków TUTW ukonstytuował się Zarząd, a na jego czele jako Prezes stanął dr hab. Andrzej Kaleta.
W okresie działalności TUTW zmieniały się osoby kierujące Uniwersytetem, ale od początku niezmienna jest zasada, że jest to pracownik naukowy UMK. Po upływie dwóch kadencji, w listopadzie 1995 roku Prezesem Zarządu TUTW został prof. dr hab. Włodzimierz Wincławski, który kierował Uniwersytetem również dwie kadencje. W listopadzie 2001 roku zmienił go na tej funkcji prof. dr hab. Gabriel Wójcik, aby następnie w 2004 roku przekazać prezesurę drowi Tomaszowi Szlendakowi. W grudniu 2007 roku Walne Zebranie Członków wybrało kolejny Zarząd TUTW, na którego czele stanęła dr Elżbieta Watanabe z Katedry Etnologii UMK. W kadencji 2010-2013 Uniwersytetem kierował dr hab.Krzysztof Piątek, prof. UMK, kierownik Zakładu Polityki Społecznej, natomiast od marca 2014 roku Prezesem Zarządu została dr hab.Lucyna Stetkiewicz, adiunkt w Instytucie Socjologii UMK.
W latach 2014-2017 miało miejsce sporo wydarzeń, bo praca, rozwój programu i wyraźnie coraz większa liczba słuchaczy to cechy tego okresu:
· Chór „Melodia” obchodził swój dumny jubileusz 10-lecia istnienia. Pomysłodawczynią utworzenia chóru była Irena Podlewska
· cały czas miały miejsce wystawy prac członków sekcji plastycznej w filiach Książnicy Miejskiej
· w kwietniu w ramach współpracy z Bankiem Żywności 18 wolontariuszy TUTW wzięło udział w zbiórce żywności dla potrzebujących; opiekunką sekcji była Stanisława Zielińska. I to był dobry początek aktywności wolontariuszy.
· 25 kwietnia w Bibliotece głównej UMK miało miejsce potkanie z Prezydentową Anną Komorowską
· regularnie, raz w miesiącu spotykali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki
· 11 października w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu odbyła się uroczystość jubileuszu 25-lecia TUTW pod wymownym tytułem „Jeszcze w zielone gramy”. Radosna atmosfera, odznaczenia i medale od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia, statuetki dla aktywnych słuchaczy TUTW oraz życzenia i gratulacje gości, a wszystko „… by dodawać życia do lat, a nie tylko lat do życia” (prof. Halina Szwarc)
· powiększyła się liczba grup językowych i języków: oprócz języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego doszedł język hiszpański, rosyjski i włoski
· wszystkie sekcje TUTW pracowały bardzo intensywnie
To duży skrót, więcej na www.tutw.org w zakładce „Z życia TUTW”
X kadencja Zarządu lata 2017-2020, przedłużona z powodu pandemii, była dynamiczna, pełna inicjatyw i zmian:
- po 3 latach przerwy – z inicjatywy Marii Nowakowskiej – wznowione zostało wydawnictwo, rocznik TUTW – „Trzecia Młodość” 1(6), a także powstała sekcja teatralna
- sekcja poetycka – prowadzona przez Joannę Wrzesińską – obchodziła 15-lecie; dzięki nakładom własnym oraz pozyskanemu dofinansowaniu została wydana antologia wierszy poetów TUTW pt. „Uśmiechy jesieni”
- TUTW przeszło w pełni na księgowość cyfrową; wszelkie wpłaty – także składki członkowskie – odbywają się za pośrednictwem przelewów bankowych
- chór MELODIA pod dyrekcją Aleksandry Sidor uroczyście obchodził jubileusz 15-lecia istnienia
- w 2019 roku TUTW uroczyście obchodził jubileusz 30-lecia z udziałem władz miasta i województwa oraz delegacji zaprzyjaźnionych UTW z kraju a także z Litwy; z tej okazji wyszedł 2(7) jubileuszowy numer „Trzeciej Młodości”
- delegacja TUTW uczestniczyła w uroczystościach 25-lecia Polskiego UTW we Lwowie oraz obchodach 20-lecia UTW w Szawlach na Litwie
- 7 stycznia 2020 sekcja plastyczna TUTW z okazji jubileuszu 20-lecia zaprezentowała swój dorobek na wystawie w Centrum Kultury Dwór Artusa
- 16 marca 2020 odwołane zostały wszystkie zajęcia, rozpoczął się okres pandemii; mimo starań Zarządu, słuchacze nie zaakceptowali zajęć online, liczyli na rychły powrót do spotkań bezpośrednich
- 7 października 2020 w terminie inauguracji nowego roku akademickiego w warunkach obostrzeń pandemicznych w Auli UMK odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze Członków TUTW; roczne sprawozdanie Zarządu zostało zatwierdzone, ale nie dochodzi do wyborów nowego Zarządu; pod wpływem sugestii członka Rady Programowej prof. Andrzeja Kalety zaproponowano odroczenie wyborów ze względu na niską, mimo quorum, frekwencję zebranych. W ten sposób X kadencja Zarządu TUTW została przedłużona.
- w styczniu 2021 Krystyna Lenska zrezygnowała z funkcji wiceprezesa ds. organizacyjnych TUTW. Zarząd wybrał na tę funkcję Krystynę Wójcik, pełniącą jednocześnie funkcję kierownika zajęć komputerowych i języków obcych na TUTW
- w marcu, dzięki staraniom Prezes Anny Pluskoty, Zarząd wznowił pracę nad wprowadzeniem zajęć online; tym razem słuchacze stopniowo włączyli się do uczestniczenia w wykładach akademickich i spotkaniach sekcji dyskusyjnej na platformie Microsoft Teams
Warto dodać, że mimo pandemii uniemożliwiającej spotkania bezpośrednie niektórzy słuchacze pracują, kontaktując się za pośrednictwem Internetu, a inni – kreatywni tworzą, wysyłając swoje prace na konkursy zdobywają nagrody, co zostało odnotowane w linkach na stronie www.tutw.org
Najważniejsze wydarzenia w latach 2021-2024
2020/2021
Kończyły się wakacje i mieliśmy nadzieję na powrót do normalności. Ze względu na ciągle jeszcze trwającą pandemię COVID 19 i brak możliwości działania TUTW obniżyliśmy składkę członkowską do 20 zł za semestr. Mimo panującej sytuacji 7 października 2020 r. odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2020/21. Po wystąpieniu prezes dr Anny Pluskoty odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków TUTW. Po krótkiej naradzie i dyskusji, z udziałem Rady Programowej TUTW, podjęto decyzję o odłożeniu wyborów do Zarządu TUTW. W związku z tym kadencja dotychczasowego Zarządu została przedłużona. Kontakty nasze i wykłady odbywały się online.
2021/2022
13 października 2021 roku zainaugurowaliśmy nowy rok akademicki. Były wciąż obawy, jak długo będziemy mogli pracować i czy dotrwamy do końca semestru/roku akademickiego? Powoli wracaliśmy do normalności. Inaugurację nowego roku połączono z Walnym Zebraniem Sprawozdawczo-Wyborczym. Z pracy w Zarządzie zrezygnowały: dr Anna Pluskota, Krystyna Kuras, Zofia Walkowska, Teresa Wasilewska. Zarząd podjął decyzję o podniesieniu składki członkowskiej do 50 zł.
Październik 2021
- Stypendium Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury otrzymały trzy malarki TUTW: Anna Sas-Fordońska, Urszula Macak, Henryka Piekarska.
Listopad 2021
- Henryka Piekarska otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Torunia w Dziedzinie Kultury. Temat wystawy jej prac malarskich to „Toruń nieistniejący”.
Grudzień 2021
- Anna Sas-Fordońska otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Torunia w Dziedzinie Kultury. Tematem wystawy był „Toruń dawniej i dziś. Architektura, mieszkańcy oraz goście w odsłonach plastycznych pędzlem i kredką”.
Luty 2022
- Z inicjatywy Grażyny Śmiarowskiej powstała sekcja „Rozmowy o zdrowiu”.
- W obliczu napaści Rosji na Ukrainę i falą uchodźców z Ukrainy do Polski, nasi słuchacze włączyli się w pomoc dla Ukraińców. Przyjęła ona różne formy.
Marzec 2022
- Jubileusz 10-lecia sekcji tańca w kręgu.
Maj 2022
- Odbył się Ogólnopolski Konkurs Poetycki RYNNA POETYCKA pod patronatem Leszka Długosza. Konkurs odbył się online. Nagrody otrzymali:
I miejsce – Krystyna Morawska
II miejsce – Tadeusz Paprzycki,
III miejsce – Maria Domarecka,
Wyróżnienie – Anna Jung.
Czerwiec 2022
- Finał X. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Rynna Poetycka” pod patronatem Leszka Długosza. I miejsce zajęła K. Morawska, a Maria Teresa Domarecka zdobyła wyróżnienie.
- Chór „Melodia” pod kierunkiem Aleksandry Sidor otrzymał Brązowe Pasmo w Konkursie Pieśni Patriotycznych w Poznaniu.
- Udział w I. Akademickiej Senioradzie Kulturalnej w Bydgoszczy. Pierwszą nagrodę w konkursie poetyckim otrzymały Gizela Czyż i Anna Gabor, pierwszą nagrodę w konkursie rękodzielnictwo uzyskała sekcja rękodzieła TUTW.
- Za szczególne zasługi w realizacji celów tytuł Honorowego Członka TUTW otrzymali Joanna Wrzesińska i Wojciech Buss.
- Odbyło się wręczenie Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. W kategorii budowa społeczeństwa obywatelskiego wyróżnienie otrzymała Maria Nowakowska.
- Urszula Macak otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Temat projektu to „Ptasim okiem, ptasim lotem”.
2022/2023
Październik 2022
- Zarząd podjął decyzję o przeniesieniu zajęć sekcji naukowej, sekcji „Rozmowy o zdrowiu” i sekcji kultura i nauka do Auli Magna na Wydziale Teologii UMK, tym samym zrezygnowaliśmy z sali wykładowej na Wydziale Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina.
Listopad 2022
- Władysława Zarudzka otrzymała z rąk Michała Zaleskiego nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za rok 2021 w kategorii kultura.
ROK 2023 ROKIEM KOPERNIKAŃSKIM
Luty 2023
- Nasi wolontariusze włączyli się obchody 550. urodzin Mikołaja Kopernika.
- Powstanie sekcji „Joga dla seniora”.
Marzec 2023
- Jubileusz 20-lecia działalności sekcji poetyckiej.
Maj 2023
- Z okazji 550. rocznicy urodzin M. Kopernika odbyła się wystawa malarstwa sekcji plastycznej nt. COPERNICUS ART.
Czerwiec 2023
- Urszula Macak otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Temat prac: „Toruń dawny i dzisiejszy”.
- Udział w II. Akademickiej Senioradzie Kulturalnej w Bydgoszczy. W konkursie malarskim I miejsce zdobył Eugeniusz Królak, III miejsce – Anna Jung.
2023/2024
Październik 2023
- Zarząd TUTW podjął decyzją o podniesieniu składki członkowskiej na semestr do 60 zł.
- W roku 2023/24 zajęcia sekcji plastycznej TUTW odbywały się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
ROK 2024 ROKIEM JUBILEUSZOWYM TUTW
Styczeń 2024
- Inauguracja obchodów jubileuszu 35-lecia TUTW. Wykład inaugurujący obchody jubileuszu poświęcony był Halinie Kłąb-Szwarc – założycielce pierwszego uniwersytetu trzeciego wieku w Polsce.
Luty 2024
- Jubileusz 20-lecia chóru „Melodia”.
- Od II semestru 2023/24 spotkania sekcji naukowej, kultury i nauki, sekcji „Rozmowy o zdrowiu” przeniesiono do Auli Collegium Humanisticum przy ul. Bojarskiego 1.
- Przeniesiono spotkania sekcji brydżowej z Klubu „Sobótka” do Mediateki przy ul. Raszei 1, zaś spotkania chóru „Melodia” do sali w UCS UMK przy ul. Św. Józefa 17.
Marzec 2024
- Z okazji jubileuszu TUTW został zaprezentowany spektakl sekcji teatralnej pod kierownictwem Marii Nowakowskiej „Z piosenką i humorem przez PRL”. Tym spektaklem, na wniosek kierowniczki i założycielki sekcji, sekcja teatralna zakończyła swoją działalność.
- W Urzędzie Marszałkowskim sekcja rękodzieła zaprezentowała swoje prace o tematyce wielkanocnej pn. „Wielkanoc z jajem”.
Maj 2024
- Odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków naszego stowarzyszenia. Walne Zebranie zatwierdziło propozycję Zarządu, aby przedłużyć kadencję z 3 lat na 4 lata. Odbyły się wybory do Zarządu TUTW XII kadencji na lata 2024-2028. Do Zarządu weszli wszyscy dotychczasowi członkowie oraz Anna Romanowska, która wcześniej zgłosiła swoją kandydaturę.
- Tytuł Honorowego Członka TUTW za szczególne zasługi w realizacji celów TUTW otrzymały: Gizela Czyż – kierowniczka sekcji rękodzieła, Irena Petrykowska – kierowniczka sekcji „Taniec w kręgu”, Stanisława Zielińska – założycielka i była kierowniczka wolontariatu TUTW, Anna Kułakowska – przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.
Czerwiec 2024
- Udział w II. Akademickiej Senioradzie Kulturalnej w Bydgoszczy. W konkursie malarskim I miejsce zdobył Eugeniusz Królak, III miejsce zajęła Anna Jung.
- Zakończenie roku akademickiego 2023/24. Premiera spektaklu „W co się bawić?” w wykonaniu nowo powstałej sekcji teatralnej „Scena seniora”.
- Po raz pierwszy w historii Toruńska Orkiestra Symfoniczna przyznała Muzy TOS-u. TUTW otrzymało statuetkę w kategorii Współpraca.
- We Włocławku odbył się Wojewódzki Konkurs Chórów i Orkiestr o puchar Marszalka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Chór TUTW „Melodia” pod kierunkiem Aleksandry Sidor otrzymał „Brązowy Dyplom”.
- W ramach obchodów jubileuszu 35-lecia TUTW oraz 20-lecia sekcji brydżowej odbył się jubileuszowy turniej brydżowy przygotowany przez kierowniczkę sekcji Brygidę Majerek.
Sierpień 2024
- W ramach obchodu Roku Kobiet Odważnych, kierowniczka sekcji plastycznej „Kolorowe impresje” Henryka Piekarska zorganizowała przy współpracy z kier. Biblioteki Stare Miasto spotkanie malarsko-poetyckie pn. „Kobiety w malarstwie i poezji”.
2024/2025
7 października 2024 w Auli UMK odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2024/2025. To była wyjątkowa uroczystość, ponieważ wiązała się z uroczystymi obchodami jubileuszowego roku 35-lecia istnienia TUTW. W przygotowaniu obchodów wzięły udział wszystkie sekcje. Podczas uroczystości zostały wręczone pamiątkowe statuetki.
CDN
Składy osobowe Zarządu i Komisji Rewizyjnej
od początku działalności Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku:
I kadencja (lata 1989–1992)
Zarząd
Prezes Andrzej Kaleta
Wiceprezes Bogumiła Szyplińska
Wiceprezes Ludomira Rakowicz
Sekretarz Krystyna Szot
Skarbnik Antoni Stark
Członkowie Izabella Warszawska
Stanisław Kużel
Stefan Trawiński
Roch Gumiński
Ludwik Ziółkowski
Urszula Wysocka
Komisja rewizyjna
Przewodniczący Andrzej Stypa
Zastępca Regina Krymska
Członkowie – Irena Siuda
– Zofia Urbańska
– Bożena Gumińska
II kadencja (lata 1992–1995)
Zarząd
Prezes Andrzej Kaleta
Wiceprezes Ludomira Rakowicz
Wiceprezes Bogumiła Szyplińska
Sekretarz Piotr Wełnicki
Skarbnik Felicja Nerczuk
Członkowie Bożena Sekutowicz
Barbara Czerwińska
Jerzy Lewandowski
Krystyna Cymerska
Helena Zakrzewska
Komisja rewizyjna
Przewodniczący Andrzej Stypa
Zastępca Zofia Urbańska
Członek Eugenia Grunwald
III kadencja (lata 1995–1998)
Zarząd
Prezes Włodzimierz Wincławski
Wiceprezes Barbara Czerwińska
Sekretarz Teresa Beszczyńska
Skarbnik Barbara Baranowa
Z-ca Zofia Wyczyńska
Członkowie Krystyna Cymerska
Zofia Urbańska
Anna Błażewicz-Dobucka
Komisja rewizyjna
Przewodniczący Andrzej Stypa
Zastępca —
Członek —
IV kadencja (lata 1998–2001)
Zarząd
Prezes Włodzimierz Wincławski
Wiceprezes Daniela Szymańska
Wiceprezes Barbara Czerwińska
Sekretarz Anna Błażewicz-Dobucka
Skarbnik Barbara Warta
Z-ca Krystyna Więckowska
Członkowie Halina Wojtaś
Krystyna Cymerska
Stefania Sieracka
Elżbieta Rynkowska
Zofia Pośpieszyńska
Komisja rewizyjna
Przewodnicząca Eugenia Grunwald
Zastępca Irena Glon
Członek Wiktoria Skonieczna
V kadencja (lata 2001–2004)
Zarząd
Prezes Gabriel Wójcik
Wiceprezes Barbara Czerwińska
Sekretarz Barbara Warta
Skarbnik Genowefa Sitkowska
Z-ca Barbara Osowska
Członkowie Halina Wojtaś
Włodzimierz Rogalski
Stefania Sieracka
Krystyna Cymerska
Elżbieta Rynkowska
Komisja rewizyjna
Przewodnicząca Eugenia Grunwald
Zastępca Teresa Myślińska
Członek Lilianna Weber
VI kadencja (lata 2004-2007)
Zarząd
Prezes Tomasz Szlendak
Wiceprezes Katarzyna Anna Kaszuba
Wiceprezes Zdzisław Gumkowski
Sekretarz Krystyna Błaszkiewicz
Zastępca Stanisława Zielińska
Skarbnik Emilia Kruszewska
Zastępca Mirosława Grajkowska
Członkowie Maria Górska
Anna Jarońska
Barbara Klonowska
Krystyna Lenska
Komisja rewizyjna
Przewodnicząca Genowefa Sitkowska
Zastępca Eugenia Grunwald
Członkowie Krystyna Garczyńska
Elżbieta Janiszewska
Barbara Osowska
VII kadencja (lata 2007-2010)
Zarząd
Prezes Elżbieta Watanabe
Wiceprezes Krystyna Błaszkiewicz
Wiceprezes Katarzyna Anna Kaszuba
Sekretarz Lidia Królikowska
Skarbnik Zofia Walkowska
Członkowie Anna Jarońska
Krystyna Lenska
Jerzy Mierzejewski
Maria Nowakowska
Stanisława Zielińska
Komisja rewizyjna
Przewodnicząca Genowefa Sitkowska
Członkowie Genowefa Kręciszewska-Kreczman
Krystyna Bukowska
VIII kadencja (lata 2010-2014)
Zarząd
Prezes Krzysztof Piątek
Wiceprezes Lidia Królikowska
Wiceprezes Katarzyna Kaszuba
Sekretarz Gabriela Bołądź
Skarbnik Illona Olszewska
Członkowie Krystyna Lenska
Maria Nowakowska
Zofia Walkowska
Teresa Wasilewska
Maria Wojdyła
Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca Anna Kułakowska
Z-ca Przew. Danuta Pawłowska
Sekretarz Dorota Stefańska
IX kadencja (lata 2014-2017)
Zarząd
Prezes Lucyna Stetkiewicz
Wiceprezes Lidia Królikowska
Wiceprezes Krystyna Kuras
Sekretarz Maria Wojdyła
Skarbnik Gabriela Bołądź
Członkowie Wojciech Buss
Krystyna Lenska
Maria Nowakowska
Zofia Walkowska
Teresa Wasilewska
Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca Anna Kułakowska
Z-ca Przew. Danuta Pawłowska
Sekretarz Dorota Stefańska
X kadencja (lata 2017-2020)
Zarząd
Prezes dr Anna Pluskota
Wiceprezes Krystyna Lenska
Wiceprezes Krystyna Kuras
Sekretarz Hanna Osińska
Skarbnik Marianna Fordońska
Członkowie Wojciech Buss
Maria Nowakowska
Zofia Walkowska
Teresa Wasilewska
Krystyna Wójcik
Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca Anna Kułakowska
Z-ca Przew. Danuta Pawłowska
Sekretarz Dorota Stefańska
Skład przedłużonej X kadencji Zarządu TUTW (lata 2017 – 2020 –> 2021)
Zarząd
Prezes dr Anna Pluskota
Wiceprezes Krystyna Lenska – do 1.01.2021
Krystyna Wójcik – od 7.01.2021
Wiceprezes Krystyna Kuras
Sekretarz Hanna Osińska
Skarbnik Marianna Fordońska
Członkowie: Wojciech Buss
Maria Nowakowska
Zofia Walkowska
Teresa Wasilewska
Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca Anna Kułakowska
Z-ca Przew. Danuta Pawłowska
Sekretarz Dorota Stefańska
XI kadencja (lata 2021-2024)
Zarząd
Prezes dr Agnieszka Furmańska – Maruszak
Wiceprezes Krystyna Wójcik
Wiceprezes Hanna Osińska
Sekretarz Danuta Polarek
Skarbnik Marianna Fordońska
Członkowie Wojciech Buss
Maria Nowakowska
Maria Kowalczewska
Maria Wojdyła
Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca Anna Kułakowska
Z-ca Przew. Danuta Pawłowska
Sekretarz Dorota Stefańska
XII kadencja (lata 2024-2028)
Zarząd
Prezes dr Agnieszka Furmańska – Maruszak
Wiceprezes Krystyna Wójcik
Wiceprezes Hanna Osińska
Sekretarz Danuta Polarek
Skarbnik Marianna Fordońska
Członkowie Wojciech Buss
Maria Nowakowska
Maria Kowalczewska
Anna Romanowska
Maria Wojdyła
Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca Anna Kułakowska
Z-ca Przew. Danuta Pawłowska
Sekretarz Dorota Stefańska