Napisaliśmy bajki.

„Bajki seniorów dla juniorów” to już druga książka, wydana w ciągu roku z utworami pisanymi przez seniorów, w tym słuchaczy TUTW. Jest ona wynikiem warsztatów pisarskich zorganizowanych przez Fundację Kult Kultury. Spotykaliśmy się wielokrotnie przez kilka tygodni i uczyliśmy się pisać bajkę. Tak, bo jeśli ktoś sądzi, że napisanie bajki, to coś prostego, bo od dziecka bajek słuchał, czytał je lub opowiadał swoim dzieciom, a potem wnukom, to nie zdaje sobie sprawy z faktu, że bajka, jako gatunek literacki rządzi się swoimi prawami. Trzeba zatem spełnić wymagania formalne, obudzić własną wyobraźnię i przewidzieć reakcję małego odbiorcy.

Spotkanie autorskie odbyło się w sobotę 26 listopada w Dworze Artusa i zgromadziło zarówno dorosłych jak i dzieci.
Ci ostatni byli bardzo ważni, bo to dla nich przecież pisaliśmy. Ale nie tylko. Dzieci bowiem były ilustratorami naszych bajek, a więc wystąpiły w roli współtwórców tej kolorowej książki. Wszystkim nam serca biły radośnie. Dziecko jest bardzo wymagającym odbiorcą. Czy nam się udało? Czas pokaże, a czytelnicy ocenią.
 
Rozmowę o zbiorze naszych bajek poprowadził Robert Małecki, przewodnik naszych zmagań z materią słowa, sprawca i animator tego wydarzenia, autor powieści kryminalnej „Najgorsze dopiero nadejdzie”. Zadawał nam pytania dotyczące inspiracji i procesu tworzenia.

           spotkanie autorskie 

Czas na ujawnienie nazwisk świeżo upieczonych bajkopisarzy: Halina Brzuskniewicz, Barbara Chojnowska, Bronisława Duszyńska, Halina Foss, Maria Gołębiowska, Krystyna Kuras, Tadeusz Paprzycki, Krystyna Renc-Przybysz i Joanna Wrzesińska.

Krystyna   Tadeusz   Joanna

Warto może przypomnieć, że wydany rok temu zbiór opowiadań nosił tytuł „Śladami naszych dni”. Te ślady wiodły przez Toruń. A tomik powstał w wyniku podobnych warsztatów przeprowadzonych przez tę samą fundację. 

KK
Publikacja 29 listopada 2016