Maria potrafi zainteresować!

 5 stycznia 2018 roku w ramach cyklu spotkań „Śladami historii i zabytków” sekcji turystyki krajowej i zagranicznej, jak zwykle w sali PATIO Urzędu Marszałkowskiego wysłuchaliśmy prelekcji Marii Nowakowskiej pt. Generał Elżbieta Zawacka, wybitna postać Torunia. I jak zwykle warto było przyjść, posłuchać a nawet przeżyć.

Większość słuchaczy zna czyny i historię życia tej wyjątkowej torunianki, ale wielu przyszło posłuchać, żeby odświeżyć sobie wiedzę i, co tu dużo mówić, żeby posłuchać Marię Nowakowską. Prelegentka zawsze skrupulatnie przygotowuje się do wystąpienia. Zbiera materiały, czyta opracowania i odtwarza informacje znane z własnych doświadczeń, obserwacji i wspomnień. Dzięki temu jej wypowiedź nie tylko przytacza fakty, ale w emocjonalny sposób, z pełnym zaangażowaniem i osobistym podziwem dla omawianej postaci rysuje obraz człowieka, który ożywa, a nawet staje się bliski. Niektórzy słuchacze uświadamiają sobie, że i oni otarli się o bohaterkę, która żyła wśród nich, była sąsiadką, wówczas nie do końca znaną, a jakże ważną. Inni przechodząc obok pomnika siedzącej, pogodnej pani przy ulicy Podmurnej zatrzymają się i na chwilę zamyślą. Warto takie prelekcje robić i chyba warto byłoby na nie zapraszać młodzież.

Wspólne słuchanie seniorów i młodzieży, choćby ich była garstka, dałoby może efekt, o którym śpiewali harcerze przy ognisku: „drużynowy jest wśród nas, opowiada starodawne dzieje, bohaterski wskrzesza czas”.

KK

Publikacja 21 stycznia 2018