KOMUNIKATY

1.Toruńska Orkiestra Symfoniczna razem z Fundacją DKMS będzie nieść pomoc osobom chorującym na nowotwory krwi i wspólnie rejestrować nowych potencjalnych Dawców szpiku w ramach Dni Dawcy Szpiku w Toruniu.

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 37 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 13 lat Fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia. Tym razem akcja zostanie przeprowadzona wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się: 22 i 28 sierpnia oraz 4 września br. od 15:00 do 19:00 w CKK Jordanki.

Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, bez dużej nadwagi. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Wszystkie zainteresowane akcją osoby będą miały okazję skorzystać z oferty Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, ponieważ w tych dniach w CKK Jordanki odbywać się będą koncerty w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń / Kujawsko-Pomorskie, 2021 oraz projektu „Kujawy pełne muzycznej wrzawy!”.
repertuar: www.tos.art.pl

 

2.Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert zwycięzcy wielu prestiżowych konkursów, w tym Eurowizji dla Młodych Muzyków w 2016 roku, Łukasza Dyczki, który zagra na jednym z najbardziej romantycznych instrumentów – saksofonie. Jako solista zaprezentuje wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod kierunkiem Wojciecha Rodka.

22 sierpnia br. godz. 17:00 Sala Koncertowa CKK Jordanki –Summer & Sax 

W programie:
F. Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura do Snu nocy letniej 
A. Waignein – Rapsodia na saksofon altowy i orkiestrę
M. Górecki – Concerto-Notturno na saksofon i orkiestrę smyczkową
C. Saint-Saëns – Introdukcja i Rondo Capriccioso a-moll op. 28 (arr. Ł. Dyczko)
C. M. von Weber – I Symfonia C-dur op. 19

Bilety w cenie 30 zł do nabycia na stronie www.biletytos.pl oraz w kasie TOS w CKK Jordanki czynnej w piątki w godz. 13:00 – 19:00 oraz na godzinę przed koncertem.

Natomiast od 20 sierpnia do 4 września br. w godz. 08:00 – 20:00 na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego można obejrzeć wystawę fotografii z okazji jubileuszowej edycji 25. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” Fotograf – Łukasz Ułanowski

Publikacja 19 sierpnia 2021