Kolorowo, wesoło, radośnie.

Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora, który przypada 14 listopada, zorganizował konkurs plastycznego pn. „Kolorowy trzeci wiek”. Tym razem była to już 10.edycja, a uroczystość odbyła się w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.

Do konkursu przystąpiło 57 malarzy z UTW Torunia, Bydgoszczy, Kowalewa Pomorskiego, Koronowa, Ciechocinka, Płocka, Włocławka, Pakości i Gdańska. Zaprezentowano 109 obrazów o różnej tematyce, np. martwe natury, pejzaże, portrety, sceny rodzajowe oraz fantazje malarskie. Prace były różnobarwne, wykonane różnymi technikami malarskimi, jak farby olejne, akwarele, akryle, pastele, gwasz, grafika, techniki łączone oraz malowanie flawowaniem. Obrazy zachwyciły nie tylko zwiedzających, ale i jurorów. Po dyskusji, analizie jury w składzie:

Prof. Jan Pęgowski,

dr hab. Iwona Szpak-Pawłowska,

dr hab. Dariusz Delik

przyznało:

         I miejsce Elżbiecie Pyrze ze Stowarzyszenia Włocławskiego Uniwersytetu Seniora,

         II miejsce Wandzie Małkowskiej z Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Janiny Czaplickiej w Płocku,

         III miejsce Zofii Długosz z Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Janiny Czaplickiej w Płocku,

oraz 5 równorzędnych wyróżnień. Otrzymali je:

         Elżbieta Sylwestrowicz z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,

         Wacław Łukaszewicz z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,

         Ewa Gołaszewska z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,

         Barbara Prykanowska z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,

        Janina Fidler z UTW Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Filia Koronowo

Po werdykcie jury odbył się wernisaż, w którym uczestniczyli zaproszeni goście, miłośnicy malarstwa oraz seniorzy z TUTW i zaprzyjaźnionych UTW.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania swoich prac, wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie działalności malarskiej. Ponadto uczestnicy konkursu spoza Torunia mieli okazję obejrzeć oryginał obrazu J. Matejki „Astronom Kopernik” prezentowany w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu oraz zwiedzić nasze urokliwe miasto.

Uroczystość prowadziła Prezes TUTW dr Agnieszka Furmańska-Maruszak, która seniorom z okazji ich święta złożyła serdeczne życzenia i w towarzystwie zaproszonych gości wręczyła laureatom nagrody. Po części oficjalnej zaprezentowano krótki program artystyczny w wykonaniu sekcji tańca w kręgu oraz zespołu wokalno-instrumentalnego TUTW.

Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili! Było kolorowo nie tylko za sprawą obrazów, ale także dzięki tancerkom. Było też wesoło i radośnie dzięki zespołowi wokalno-instrumentalnemu, który tego dnia debiutował.

Konkurs zorganizowano dzięki wsparciu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Gminy Miasta Toruń.

Marszałek Piotr Całbecki i Prezydent Michał Zaleski ufundowali laureatom nagrody.

Konkurs przygotowały:

Hanna Osińska – wiceprezes ds. programowych TUTW

Danuta Polarek – Sekretarz TUTW,

Maria Wojdyła – członkini Zarządu TUTW

Majka Kowalczewska – członkini Zarządu TUTW.

H.O.                                                                                                                                                     Fot. Wojtek Buss

  

   

  

  

   

  

  

   

  

  

  

  

  

Publikacja 18 listopada 2023