W Kamienicy Inicjatyw w Toruniu odbyło się w dniu 15 stycznia interesujące spotkanie, w wyjątkowej atmosferze. Któż z nas nie ma zakodowanych w pamięci cytatów legend i baśni opowiadanych nam w dzieciństwie przez najbliższych? „Wychodź smoku! Czas, sprawa nasza!” Wołał dzielny rycerz do strasznego smoka z baśni mojego Taty opowiadanej wnuczkom.
I tak za sprawą Teresy Grochulskiej z Kamienicy Inicjatyw i Joanny Wrzesińskiej- kierowniczki Grupy Poetyckiej TUTW cofnął się czas. Uczestnicy artystycznego wydarzenia wysłuchali z ogromnym zainteresowaniem nieznanych legend o Toruniu. Ich autorami są poeci TUTW, którzy w ten nietypowy sposób chcą włączyć się w obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do Polski. Te piękne opowiadania umiejscowione zostały w wiernie odzwierciedlonych realiach historycznych i społecznych Torunia.
„Legenda o rybaku Bronisławie i dotrzymanym słowie świętego Michała Archanioła” opowiedziana przez Annę Gabor (TUTW), wyjaśnia dramatyczne okoliczności powstania kościoła na Rybakach pw. Św. Michała Archanioła i błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza.
Inicjatorka sesji-Joanna Wrzesińska, jako jedyna, przedstawiła legendę współczesną, choć nawiązującą do zaczarowanych toruńskich żabek. „Jubiler Piotr, żabka i Anna” to romantyczna historia szczęśliwej miłości dwojga młodych ludzi, oczywiście spełnionej dzięki flisakowej żabce.
Poetka Krystyna Morawska jest autorką historycznej legendy p.t. „Wanilia i Cynamon”. Córka średniowiecznego kupca-śliczna Wanilia uratowana od tragedii przez nadwiślańskiego ancymona-chłopca Cynamona, są bohaterami symbolicznie nawiązującymi do piernikowego zapachu naszego miasta.
„Kocie gawędy o Toruniu”, spisane i opowiedziane ze swadą przez poetę Tadeusza Paprzyckiego (TUTW) nie tylko przybliżają rzeczywiste zdarzenia z historii Torunia, ale snują także legendę o podziemnym tunelu łączącym zamek krzyżacki z zamkiem Dybowskim. Ten wątek opowieści jest szczególnie dramatyczny, a wręcz sensacyjny, nawet dla współczesnego czytelnika.
Poeci zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Legendy wzbudziły zainteresowanie i wywołały burzliwą dyskusję. Obecna na spotkaniu Krystyna Nowakowska-Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Toruniu (słuchaczka TUTW) podkreśliła znaczenie aktywności poetów w społeczeństwie i konieczność włączania w ten proces osób „stojących z boku”. Lidia Lach-Zastępca Przewodniczącej Rady Seniorów wyraziła podziw dla artystycznego poziomu przedstawionych legend. Przewodniczka PTTK-Lucyna Gajewska z zainteresowaniem słuchała opowieści, zapewne by wykorzystać je w swojej pracy, oprowadzając turystów po Toruniu.
Niekwestionowanymi bohaterami spotkania byli muzycy zespołu instrumentalno-wokalnego K-3, pod kierownictwem Stanisława Zielińskiego. Wykonywali utwory korespondujące tematycznie ze starym Toruniem oraz ogólnie znane piosenki i pieśni kujawskie. Tak bardzo podobało się wykonanie, że autorzy legend i ich goście ochoczo włączyli się do wspólnego śpiewania. Walczyki i okolicznościowe kolędy zakończyły to cenne spotkanie.
Henryka Piekarska
Publikacja 20 stycznia 2020