Grali jak zawodowcy!

Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT 2016 dał szansę dziesięciu naszym słuchaczom  zagrania na wielkiej scenie. 28 maja na scenie CKK Jordanki w ramach konkursu pokazano spektakl belgijskiego teatru z Brukseli
pt. „Ojciec” w reżyserii Francka Chartiera. Akcja tego przedstawienia rozgrywa się w domu starców. Syn przyprowadza tu, a właściwie wciąga siłą, włócząc po ziemi, swojego chorego na chorobę Alzheimera ojca. Zaczyna się smutny w wymowie, czasem groteskowy spektakl. Wypełnia go dość charakterystyczny ruch, niby taniec, przeplatany mocnym dialogiem z elementami humoru. Występuje sześciu aktorów jednocześnie tancerzy i akrobatów. Ale oprócz nich przez półtorej godziny na scenie grają nasze koleżanki i koledzy. Tak, grają bo, mimo iż spodziewali się prostych zadań statystów, otrzymali poważne zadania aktorskie. Grali pensjonariuszy tego domu starców i mieli różnorodne role.

Sama obecność na scenie podczas całego spektaklu wymagała od nich skupienia i zaangażowania. Próby zaczęły się około południa, a o godzinie 18.00 siedem pań i trzech panów  było gotowych do gry. Spisali się znakomicie. Mają talent i wyczucie potrzeb sceny, skoro w tak krótkim czasie zdołali się przygotować. Z reżyserem i belgijskimi aktorami poznali się w dniu premiery na Jordankach. Naprawdę widzowie nie mogli się zorientować, że to przysposobieni w kilka godzin „statyści”. Chyba że ktoś przeczytał w programie festiwalowym, że „w spektaklu występuje grupa wolontariuszy z Torunia”. Naprawdę brawo!  Na koniec, podczas aplauzu publiczności wychodzili na scenę kilka razy i byli szczęśliwi.  Twórcy z Brukseli traktowali ich jak równych sobie. Reżyser, jak mówią, pogratulował im i podziękował.
Na pewno mogą być z siebie dumni! Przeżyli niezwykłą przygodę, którą długo będą pamiętać.

Nasi aktorzy, bo naprawdę żal byłoby nazywać ich tylko statystami to: Ryszard i Mirosława Grajkowscy, Barbara i Sławomir Hęsiakowie, Anna Sowa, Janina Suska, Teresa Szukalska, Gabriel Tułodziecki, Danuta Wiese i Ewa Zydorowicz.
KK

kontakt ojciec 1

kontakt ojciec 2jpg

kontakt ojciec 3jpg

kontakt ojciec 4

kontakt ojciec 5
zdjęcia Wojciech Szabelski

Publikacja 30 maja 2016