Florencja, miasto genialnych zabytków

 
Ostatnie spotkanie sekcji dyskusyjnej w semestrze zimowym upłynęło nam w baśniowej atmosferze podróży
do Florencji. Oglądaliśmy to włoskie miasto oczami historyka sztuki mgr Łukasza Wudarskiego.
On bywał tam nie raz, przypatrywał się mu jako znawca sztuki i nam barwnie i mądrze opowiedział. Bo trzeba mieć wiedzę naszego prelegenta, żeby pokazać to, czego przeciętny człowiek nie zobaczy.

Poznaliśmy między innymi historię budowy kopuły  katedry na Placu Michała Anioła i nowatorskie, genialne rozwiązania konstrukcyjne, dzięki którym można było tę ogromną budowlę wznieść. A do tego przetrwała ona do naszych czasów! Dowiedzieliśmy się dlaczego Florencja jest taka kolorowa (wokół wydobywano różnokolorowe marmury), dlaczego pieta Michała Anioła ze św. Nikodemem ma twarz autora, który kościół jest idealnym przykładem realizacji reguły złotego podziału, która rzeźba,  jako pierwsza w dziejach ma perspektywę, jak budowano pałace w dzielnicy Medyceuszy, kto (Michał Anioł) zapoczątkował manieryzm, na czym polega genialność rzeźby Dawida i wielu innych rzeczy, o których dotąd na pewno nie wszyscy wiedzieli.
Warto było posłuchać potoczystej i pełnej osobistego zachwytu opowieści, przeplatanej anegdotami o wielkich twórcach włoskiego renesansu. Doprawdy można było pomarzyć i zapragnąć odwiedzić Florencję.
 KK
Publikacja 5 luyego 2015