Babie Lato

Warto wiedzieć.
Niedawno pisaliśmy o sukcesach członkiń sekcji rękodzieła, teraz list-relacja z 18. Babiego Lata. 

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów ‘’Babie Lato” odbywa się co dwa lata. W tym roku zmienił się organizator i wyjątkowo impreza odbyła się w czerwcu, a nie w sierpniu. Miałyśmy więc czas, aby przygotować się do niej solidnie. Przede wszystkim pracowałyśmy razem, aby stworzyć logo naszej sekcji-PAWIA z rajstop.

Przyświecała nam idea, aby wykazać różnice, jakie zaszły w dziedzinie rękodzielnictwa w związku z powszechnością internetu. Kiedyś pokoleniowe przekazywanie umiejętności rękodzielniczych było jedyną formą rozpowszechniania. Hafty typu: kaszubski, pałucki, tucholski itp. były ściśle związane z regionem. Teraz gdy „świat się otworzył”, możemy wymieniać i poznawać różne techniki, nie ruszając się z miejsca. Podczas naszych zajęć korzystamy z internetu, i dlatego w naszych szeregach można teraz spotkać expertów nowych technik, o których kiedyś nikt nie słyszał. Podjęłyśmy decyzję, że w tym roku zaprezentują swoje prace eksperci w różnych specjalnościach.

Tak, na wyrywki, wyglądała karta zgłoszeniowa na Babie Lato

                                                 KARTA UCZESTNICTWA 

18. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów

TORUŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU – SEKCJA RĘKODZIEŁA

Nazwiska i imiona członków grupy, koła:

         CZYŻ GIZELA                            TECHNIKA PERGAMINOWA /PERGAMANO/

         FELKA-DRÓŻCZ   MARIA             TECHNIKA KANZASHI

         GRUSZCZYŃSKA HALINA             FRYWOLITKA

         GÓRECKA MARIANNA                 HAFT KRZYŻYKOWY /umarła przed imprezą/

         KACHNIARZ JANINA                   HARDANGER         SZYDEŁKOWANIE

         KLEPACKA JADWIGA                  MEREŻKA ARTYSTYCZNA

         LEŚNIEWSKA BOŻENA                BEADING – BIŻUTERIA Z KORALIKÓW

         ROSIŃSKA IRENA                       RICHELIEU

         SZALLA WIESŁAWA                   FRYWOLITKA / nie mogła pojechać/

         SZWEDA- KURTYKA   LUDWIKA       QUILLING

 Opis klubu, grupy, twórcy (dwa zdania):
SEKCJA DZIAŁA OD 25 LAT. POSZUKUJEMY STALE NOWYCH TECHNIK I MAMY JUŻ EKSPERTÓW W POSZCZEGÓLNYCH TECHNIKACH. KAŻDA Z NAS ZAPREZENTUJE WARSZTAT – CZYLI POKAŻE JAK TO SIĘ ROBI.
 Prezentowana dziedzina rękodzieła: jw.

 Inne uwagi życzenia: OBY BYŁA PIĘKNA POGODA I TŁUM OGLĄDAJĄCYCH!

W ubiegłych latach było inaczej – wszystkie uczestniczki zabierały prace wykonane tą samą techniką, czyli rywalizowały ze sobą w jednej dziedzinie.

Elementami dekoracji naszego stoiska były: pająk na pajęczynie, nazwy kontynentów, informacja o PINTEREŚCIE, światowym portalu dla hobbystów, oraz myśl, że seniorzy na całym świecie mają swoje hobby. Ja byłam ubrana w marokańską galabiję, koleżanka prezentowała strój hiszpański, miałyśmy jeszcze chińską bluzkę. Na jednym ze zdjęć, widać te napisy na froncie stoiska. Ponieważ każda z nas musiała zabrać spory bagaż ze sobą, zorganizowałyśmy wspólny transport do Bydgoszczy. Chociaż początek imprezy był przewidziany na godzinę 11.00, to już od 7.30 organizowałyśmy nasze stoisko. Nie byłyśmy zadowolone z przydzielonego nam sektora, bo stałyśmy tyłem do sceny, ale nie to okazało się najgorsze. Przez trzy godziny padał ulewny deszcz, który niszczył eksponaty, dekoracje, i moczył nas. Jurorzy oglądali stoiska dopiero po ulewie, ale mimo to byłyśmy wyczytane na pierwszym miejscu za prezentację stoiska. Potem przyszła kolej na dwie indywidualne nagrody, humory się poprawiły.

Bardzo dziękuję całej ekipie za zaangażowanie w organizacji udziału w Babim Lecie. Za dwa lata znowu musimy się wykazać.

Dziękuję Pani Prezes i Zarządowi TUTW za słowa uznania.

                                                                                               Gizela Czyż

                                                                                                 Prowadząca sekcję rękodzieła