Maria N Kierownik sekcji: Maria Nowakowska

telefon 533 235 202 (dostępny od g. 9.00 do g. 18.00)

Wpłaty na konto BGŻ BNP PARIBAS nr konta: 97 1600 1462 1021 0505 4000 0002

=====================================================================================

„Od gniazdka do gniazdka”

Podróż Arkadego Pawła Fiedlera samochodem elektrycznym przez Afrykę. Relacja podróżnika dokonana w ramach spotkania sekcji turystyki krajowej i zagranicznej ze słuchaczami TUTW 8 listopada br.

czytaj więcej

INFORMACJA DLA WYCIECZKOWICZÓW

Informuję że wpłaty na wycieczki w roku 2020 należy dokonać w terminach podanych w tabeli poniżej. Niewpłacenie zaliczek w niżej podanych terminach spowoduje skreślenie z listy uczestników i zastąpienie skreślonej osoby chętną/m z listy rezerwowej.

czytaj więcej

Program na I sem. 2019/2020

I. Spotkania sekcji turystycznej:

Miejsce spotkań: Urząd Marszałkowski, sala Patio, godz.14.30

 • 25 października 2019: omówienie programów wycieczek na rok 2020.

Sprawy bieżące.

 • 8 listopada 2019: prelekcja Pawła Arkadego Fiedlera: „Moja podróż samochodem

elektrycznym po Afryce”. Sprawy bieżące.

 • 6 grudnia 2019: prelekcja Marii Nowakowskiej:  „Życie i praca Heleny Modrzejewskiej”.

Sprawy bieżące.

 • 10 stycznia 2020: szczegółowe omówienie wycieczek na rok 2020 wraz z propozycją

wyjazdu 1-dniowego na „wyspę” Tropical-Island pod Berlinem.

 

II. Śladami historii i zabytków:

 • 20 listopada 2019 (środa): zwiedzanie Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Spotkanie w gmachu muzeum, ul. Łazienna 16, godz. 11.30.

 

III. Wycieczki krajowe:

 • 22 - 27 sierpnia 2020 - wycieczka na trasie Frombork, Kanał Elbląski, Karsin,

Elbląg, Malbork.

Cena: 650 zł.

 • 8 - 11 września 2020 - wycieczka w Bieszczady.

Cena: 980 zł.

 

IV. Wycieczki zagraniczne:

 • 21 - 28 lutego 2020: 8-dniowa wycieczka samolotowa, objazdowa do JORDANII.

Cena: 3300 zł.

 • 03 - 10 listopada 2020: 8-dniowa wycieczka samolotowa, objazdowa do ZEA

- Dubaj, Sharjah, Abu Dhabi, Saadiyat, Ferrari Word, itd

Cena: 3600 zł.

 • marzec 2020: wycieczka do Tropical Islands.

Cena: 300 zł

 • 13- 16 czerwca 2020: 4-dniowa promowa wycieczka do SZWECJI: Sztokholm i okolice.

Cena: 1100 zł.

 

Uwaga:

 • wpłaty: BGZ Paribas 97 1600 1462 1021 0505 4000 0002
 • sekcja zastrzega sobie zmiany w programie wynikające z przyczyn obiektywnych.
Program na II sem. 2018/2019

czytaj więcej

Program na I sem. 2018/2019

czytaj więcej

Program na II sem. 2017/2018

czytaj więcej

Program na I sem. 2017/2018

czytaj więcej

Szlakiem pięknej Malty
Tegoroczny szlak turystyczny zaprowadził nas na długo wyczekiwaną wycieczkę na wyspę Malta.
Malta, niewielki kraj o powierzchni Krakowa, przypomina szaloną krzyżówkę Wielkiej Brytanii i Maroka.To z uwagi na pozostałości obecnych tu w przeszłości, Arabów i Brytyjczyków, a także dzięki temu, że leży na środku Morza Śródziemnego, pomiędzy europejską Sycylią a Afryką. Malta zdaje się być współwłasnością dwóch części świata, gdzie ludy zamieszkujące te światy, przychodziły do niej, nie w charakterze gości, lecz wrogów, którzy zbrojną ręką obejmowały ją w swoje posiadanie.Dzisiaj w swoje ręce, wyspę biorą wyłącznie turyści. Malta bowiem od 1972 r jest niezależną Republiką, która wyzwoliła się od ostatniego już kolonialnego panowania brytyjskiego.

Od 2004r Malta jest członkiem NATO. Nasza właściwa podróż, rozpoczęła się od 3,5 godzinnego przelotu samolotem linii „Ryanair”, z Wrocławia na Maltę.
Podróż niezapomniana, z uwagi na niski poziom lotu, gdzie mogliśmy podziwiać 
m.in.przelot nad Sycylią i obserwować niezwykłe zjawisko olbrzymiego krateru Etny z dymiącym szczytem. Niesamowicie piękne zjawisko, u podnóża którego rozciąga się życie sycylijczyków. Już za sam ten widok warto było odbyć tę podróż. Wreszcie Malta. Powierzchnia jej to 316 km2.Do archipelagu wysp maltańskich wchodzi siedem sporych wysp, tworzących wspólnie Republikę Malty. Do największych z nich, oprócz samej Malty, zalicza się, Gozo i Comino. Liczba mieszkańców tych wysp, to 440 tys .Długość linii brzegowej Malty i Gozo wynosi 187 km. Większość wybrzeża jest urozmaicona licznymi grotami, jaskiniami i zatokami, które wykorzystuje się do celów turystycznych, rekreacyjnych i sportowych. Całą Republikę Malty można opłynąć zaledwie w kilka godzin.

czytaj więcej

I kto to widział? Ja nie.
W ostatnich dniach sierpnia zobaczyliśmy oryginalny kawałek Polski – Polesie Lubelskie. Wystarczyło pojechać na wycieczkę organizowaną przez sekcję turystyki polskiej i zagranicznej, aby odkryć krainę, która pod wieloma względami może zadziwić nawet najwytrawniejszych globtroterów. Szlak wiódł śladami unitów, Sapiechów, Kraszewskiego i Potockich. Nawet nazwy wsi i miejscowości zaskakują. Czy ktoś z nas wcześniej słyszał o Kostomłotach? Wieś cicha i spokojna, ludzi prawie nie widać, ale jest za to piękna, niewielka, drewniana świątynia unicka, która była świadkiem wielu walk i ofiar ludzi, walczących o zjednoczenie kościoła chrześcijańskiego.

                 Polesie 1

czytaj więcej

Zamki Bawarii - Ludwika II Szalonego
Mężczyźni z kuflami piwa ubrani w krótkie skórzane spodenki i zielone kapelusiki, królewskie zamki – to bawarska rzeczywistość. Bajkowe zamki to spuścizna bawarskich królów z czasów gdy Bawaria była samodzielnym królestwem. Postanowiliśmy tego roku wybrać się do tej malowniczej krainy.
Serce Bawarii – Monachium – kosmopolityczna i jednocześnie konserwatywna stolica kraju związkowego Niemiec.
To kraina z silnymi tradycjami regionalnymi i katolickimi, gdzie mimo nowych prądów cywilizacyjnych przetrwały dawne tradycje. Niewątpliwie swoje piętno odcisnęła panująca tu od 1180 do 1918r, dynastia Wittelsbachów.
Zwiedziliśmy główną siedzibę tego potężnego rodu. Pałac Nymphenburg wraz z ogrodami, olbrzymim placem-podjazdem i otaczającymi go willami, budzą niekłamany podziw. Pałac dziś nosi nazwę Residentzmuzeum.
Są tu i akcenty polskie. Córka naszego króla Jana Sobieskiego, została wydana za mąż za elektora bawarskiego Emannuela i była panią tej rezydencji /zachował się portret Teresy Kunegundy Sobieskiej w jednej z komnat pałacowych/.
Zwiedzaliśmy Starówkę miasta, niestety niewiele z niej zostało po wojnie – Stary i Nowy Ratusz z zegarem i kurantami. Dalej kościół NMP z wieżami górującymi nad horyzontem. W kaplicy Katedry znajduje się potężny sarkofag Ludwika IV, jednego z dwóch Wittelsbachów, którzy sięgnęli po koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Bogato wyposażona katedra posiada też – na potrzeby turystów – ciekawą legendę o diable, który zostawił tu na posadzce w przedsionku odcisk swego czarciego kopyta. Byliśmy na słynnym Marienplatz, dzielnicy artystów, malarzy i muzyków, skupionych wokół fontanny i kolumnie zwieńczonej złoconym posągiem Maryi Królowej Zastępów.

Ratusz w Monachium 1  Pałąc Wittelsbachów w Monachium 2 
                             Ratusz                                                                 Pałac  Wittelsbachów

czytaj więcej

1
2