Maria potrafi zainteresować!

 5 stycznia 2018 roku w ramach cyklu spotkań „Śladami historii i zabytków” sekcji turystyki krajowej i zagranicznej, jak zwykle w sali PATIO Urzędu Marszałkowskiego wysłuchaliśmy prelekcji Marii Nowakowskiej pt. Generał Elżbieta Zawacka, wybitna postać Torunia. I jak zwykle warto było przyjść, posłuchać a nawet przeżyć.

Większość słuchaczy zna czyny i historię życia tej wyjątkowej torunianki, ale wielu przyszło posłuchać, żeby odświeżyć sobie wiedzę i, co tu dużo mówić, żeby posłuchać Marię Nowakowską. Prelegentka zawsze skrupulatnie przygotowuje się do wystąpienia. Zbiera materiały, czyta opracowania i odtwarza informacje znane z własnych doświadczeń, obserwacji i wspomnień. Dzięki temu jej wypowiedź nie tylko przytacza fakty, ale w emocjonalny sposób, z pełnym zaangażowaniem i osobistym podziwem dla omawianej postaci rysuje obraz człowieka, który ożywa, a nawet staje się bliski. Niektórzy słuchacze uświadamiają sobie, że i oni otarli się o bohaterkę, która żyła wśród nich, była sąsiadką, wówczas nie do końca znaną, a jakże ważną. Inni przechodząc obok pomnika siedzącej, pogodnej pani przy ulicy Podmurnej zatrzymają się i na chwilę zamyślą. Warto takie prelekcje robić i chyba warto byłoby na nie zapraszać młodzież.

Wspólne słuchanie seniorów i młodzieży, choćby ich była garstka, dałoby może efekt, o którym śpiewali harcerze przy ognisku: „drużynowy jest wśród nas, opowiada starodawne dzieje, bohaterski wskrzesza czas”.

KK

Publikacja 21 stycznia 2018

POŻEGNANIE

008008618

Publikacja 21 grudzień 2017

WYSTĄPILIŚMY W SOLCU!

Portugalski reżyser Manoel de Oliweira zapytany, a miał wtedy ponad 90 lat, jak to się dzieje, iż mimo tak sędziwego

wieku ciągle twórczo pracuje, po krótkim namyśle odpowiedział – „… młodość przychodzi z wiekiem”. My, wierząc,

Czytaj więcej...

Aula UMK 10.10.2017.

Tak zainaugurowaliśmy nowy rok akademicki 2017/18.

Czytaj więcej...

Mały jubileusz tancerzy.

19 kwietnia w klubie KAMELEON miało miejsce niecodzienne spotkanie amatorów tańca w kręgu, a mianowicie członkowie sekcji TUTW wyznaczyli sobie spotkanie z grupą tańca w kręgu z UTW przy Uniwersytecie Technologicznym w Bydgoszczy, prowadzoną przez instruktorkę tańca Anną Kaźmierczak.  Powód to mijające właśnie 5 lat od kiedy Irena Petrykowska utworzyła tę sekcję i wytrwale, systematycznie trenuje tańce w kręgu z seniorami z naszego uniwersytetu.

Czytaj więcej...

Spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem

Cykliczne spotkanie sekcji turystyki krajowej i zagranicznej, zaplanowane na 9 grudnia, jak zwykle o godzinie 14.30, odbyło się wyjątkowo w budynku Centrum Sztuki Współczesnej, w sali kina. Był komplet, a nawet niektórzy musieli siedzieć na schodach. Ktoś policzył ok. 160 osób. Ale to nic! Okazało się, że spotkanie przedłużyło się i przyjaciele
z CSW musieli nam przypomnieć, że niestety za chwilę powinien odbyć się planowany seans kina CSW.
 

To zadziwiające, jak ciągle porywa nas atrakcja podróży w nieznane, odległe, egzotyczne regiony.
Spotkanie z podróżnikiem Arkadym Radosławem Fiedlerem, synem pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera, autora „Kanady pachnącej żywicą” i wielu innych opowieści podróżniczych, było tego dowodem. Ojciec, Arkady, napisał kiedyś „Spotkałem szczęśliwych Indian” i „Ryby śpiewają w Ukajali”, więc syn podążył tropem ojca i … napisał „Dolinę stuletnich młodzieńców”. Jak to możliwe? Są tacy? 

Czytaj więcej...

Napisaliśmy bajki.

„Bajki seniorów dla juniorów” to już druga książka, wydana w ciągu roku z utworami pisanymi przez seniorów, w tym słuchaczy TUTW. Jest ona wynikiem warsztatów pisarskich zorganizowanych przez Fundację Kult Kultury. Spotykaliśmy się wielokrotnie przez kilka tygodni i uczyliśmy się pisać bajkę. Tak, bo jeśli ktoś sądzi, że napisanie bajki, to coś prostego, bo od dziecka bajek słuchał, czytał je lub opowiadał swoim dzieciom, a potem wnukom, to nie zdaje sobie sprawy z faktu, że bajka, jako gatunek literacki rządzi się swoimi prawami. Trzeba zatem spełnić wymagania formalne, obudzić własną wyobraźnię i przewidzieć reakcję małego odbiorcy.

Czytaj więcej...

Ślady przeszłości

Jeśli ktokolwiek z Państwa zastanawiał się, tak jak ja, kim był Zygmunt Moczyński, którego imię i nazwisko
spotkać można na tabliczce nazwy ulicy w Toruniu, należało przyjść w piątek, 4 listopada do Sali Patio Urzędu Marszałkowskiego. Spotkanie z panią prof. Lidią Smentek w ramach działalności sekcji turystyki krajowej i zagranicznej w cyklu „Śladami historii i zabytków” wszystko wyjaśniło.

Czytaj więcej...

Kolejna inauguracja roku akademickiego w TUTW

oraz V edycja konkursu plastycznego "Kolorowy trzeci wiek".

Jak co roku taki dzień poprzedzony jest pilnymi przygotowaniami. Pracy jest sporo, bo najpierw trzeba przygotować
program na nadchodzący rok akademicki, a potem zająć się organizacją uroczystej inauguracji.
Zachętą do pracy były krótkie migawki z wakacyjnych, przypadkowych spotkań, z których jasno wynikało, że wielu
naszych słuchaczy uważa wakacje za zbyt długie. Po załatwieniu wszystkich pilnych spraw, odwiedzinach bliskich
oraz zaległych wizytach i spotkaniach narasta oczekiwanie na nowy rok akademicki.
To wspaniałe!

Czytaj więcej...

Wernisaż 2016

Oni malują coraz odważniej!

28 maja w samo południe w Galerii Spotkań WOAK odbyło się otwarcie wystawy obrazów słuchaczy sekcji plastycznej TUTW. Opiekunami artystycznymi naszych malarzy są Maria Serwińska-Guttfeld oraz Wojciech Ociesa. 

Jak co roku dr Dariusz Delik zaprezentował pokaz, tym razem, światowej renomy obrazów skupionych wokół tematu „Cichy urok przedmiotów”. To niezwykłe, jak wiele daje się odczytać z obrazów martwej natury powstających jeszcze
w XV wieku i później. Nie można więc przy tym temacie ominąć dzieł holenderskich mistrzów z XVII wieku, które prezentując pozornie pospolite przedmioty czy rośliny i owoce, nie pomijając zwierząt, mówią do odbiorcy zarówno o wieczności jak i sprawach doczesnych. Tak, winogrono, lilie, zegarek, cytryna ostrygi i małpa lub czaszka czy zwiędłe kwiaty to wiele znaczące symbole.  W późniejszych wiekach malowano także obrazy z rekwizytami 1:1, które pełniły funkcje użytkowe, np. zasłaniały latem ruszt kominka, albo udawały półkę biblioteczną. Dziwne?

Czytaj więcej...

Grali jak zawodowcy!

Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT 2016 dał szansę dziesięciu naszym słuchaczom  zagrania na wielkiej scenie. 28 maja na scenie CKK Jordanki w ramach konkursu pokazano spektakl belgijskiego teatru z Brukseli
pt. „Ojciec” w reżyserii Francka Chartiera. Akcja tego przedstawienia rozgrywa się w domu starców. Syn przyprowadza tu, a właściwie wciąga siłą, włócząc po ziemi, swojego chorego na chorobę Alzheimera ojca. Zaczyna się smutny w wymowie, czasem groteskowy spektakl. Wypełnia go dość charakterystyczny ruch, niby taniec, przeplatany mocnym dialogiem z elementami humoru. Występuje sześciu aktorów jednocześnie tancerzy i akrobatów. Ale oprócz nich przez półtorej godziny na scenie grają nasze koleżanki i koledzy. Tak, grają bo, mimo iż spodziewali się prostych zadań statystów, otrzymali poważne zadania aktorskie. Grali pensjonariuszy tego domu starców i mieli różnorodne role.

Czytaj więcej...

Majówka na zamku?

 Czemu nie! Pomysł był dość spontaniczny. Padło hasło Zamek Golubski i nagle okazało się, że niektórzy byli tam dawno temu, a inni nie widzieli zamku w ogóle. Jeśli tak - do Golubia jest przecież bardzo blisko! Maria Nowakowska, szefowa sekcji turystyki krajowej i zagranicznej TUTW szybko podjęła temat. Zwróciła się do biura podróży VOSTOK Travel Poland, z którym TUTW od dawna współpracuje i już mieliśmy partnera i dobroczyńcę.

Czytaj więcej...

KOWAL, to kolejny sukces ”NASZYCH”,

 
16 kwietnia w Ruinach Zamku Krzyżackiego odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej Pierwszych Kujawsko-Pomorskich Podróży Historycznych  - wiek X-XV, czyli Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla Dorosłych. 

Nasza koleżanka Urszula Macak, uczęszczająca na zajęcia malarskie sekcji plastycznej grupy prowadzonej przez pana Wojtka Ociesy, otrzymała wyróżnienie w tym konkursie za obraz KOWAL. Patrząc na jej dzieło, chciałoby się zapytać panią Ulę, czy ona tam wtedy - gdy ten kowal walił młotem - była?! 

Czytaj więcej...

„Czterech wieszczów”, to nasze teatralne dzieło!

Jak to czterech, przecież jeszcze ze szkoły pamiętamy, że było ich trzech?! Zgoda, ale…

Wszystko zaczęło się od pomysłu Marii Nowakowskiej, żeby stworzyć grupę teatralną złożoną z naszych słuchaczy. Maria podobno marzyła od dawna o wykorzystaniu tekstu Mariana Hemara pt. „Piosenka Maryli”, która stała się głównym przekazem narracyjnym naszego przedstawienia. Dzięki finansowemu wsparciu przez Urząd Marszałkowski otrzymaliśmy fachową opiekę artystyczną. Reżyserem został Damian Droszcz, a Kujawsko –Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny stał się dla nas domem twórczym na prawie trzy miesiące.

Czytaj więcej...

Szczęścia życzę i ...!!!

To chyba najczęściej powtarzane życzenia na przełomie roku. I co to oznacza?
Dla każdego szczęście identyfikuje się inaczej. Jedni liczą na zdrowie inni na sukces,
swój i najbliższych im osób, a jeszcze inni myślą: radość, spokój, miłość, zrozumienie, … itd. Niech więc każdy definiuje to swoje szczęście tak, jak chce.

I niech się ONO spełni!

Czytaj więcej...

Konkurs plastyczny "Kolorowy trzeci wiek"

28 września 2015 w Auli UMK odbyła się IV edycja konkursu plastycznego „Kolorowy trzeci wiek” dla twórców, działających w sekcjach plastycznych UTW z województwa kujawsko-pomorskiego i regionu.  
Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
IV edycja konkursu „Kolorowy trzeci wiek” była dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń

Czytaj więcej...

Nie wszyscy wiedzą,

bo działo się to tuż przed wakacjami, że w dniach od 22 do 24 czerwca br. odbyły się w Warszawie
JUWENALIA III WIEKU. Był to, jak piszą, największy w Polsce i w Europie festiwal „pozytywnie zakręconych artystycznie seniorów”. Wystąpiły chóry, zespoły, soliści, teatry, kabarety, grupy plastyczne i literackie.
                     
                8 Juwenalia plakat
Łącznie zaprezentowało się ok. trzy i pół tysiąca seniorów w kilku kategoriach konkursowych, m.in. plastyka, fotografia, taniec i literatura.
Nasi tam byli i zdobyli następujące nagrody:

Czytaj więcej...

To był wyjątkowy spacer.

Wyjątkowy, bo nie często możemy gościć nasze koleżanki i kolegów z innego UTW. Tym razem przyjechała do Torunia grupa Bielańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bielańskiego Ośrodka Kultury w Warszawie i po odbytych przez nich, zaplanowanych zajęciach w Muzeum Etnograficznym wraz z Irenką czekałyśmy na nich - nie gdzie indziej - przed pomnikiem Kopernika. Mimo upału poprowadziłam ich takimi ulicami i zaułkami, jakimi według mnie trzeba iść, żeby Toruń pokochać.

Czytaj więcej...

Święto Województwa z naszym udziałem.

2 czerwca byliśmy uczestnikami ważnego i wyjątkowego wydarzenia.
Na zaproszenie Przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko -  Pomorskiego pana Ryszarda Bobera oraz Marszałka
Województwa Kujawsko-Pomorskiego pana Piotra Całbeckiego byliśmy świadkami inauguracji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która odbyła się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Była to uroczysta sesja Sejmiku poprzedzona otwarciem nowatorskiej wystawy fotografii panoramicznej Marka Czarneckiego pt. PRZESTRZENIE 3D KUJAWSKO-POMORSKIEGO w Galerii Miejskiej BWA.

Czytaj więcej...

Wernisaż

O wystawie w zakładce Sekcja plastyczna